ABD’de TikTok ve Meta’ya dava açıldı

zitzit

New member
ABD’de TikTok ve Meta’ya dava açıldı


ABD’nin Arkansas eyaleti yönetimi, Çinli video paylaşım platformu TikTok ve Facebook’un sahibi Meta’yı, kullanıcılara yönelik “yanıltıcı yöntemler” kullandığı gerekçesiyle mahkemeye verdi.


Yerel basındaki haberlere göre, Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders ve Başsavcı Tim Griffin, gazete toplantısında, söz konusu sosyal medya platformlarına üç farklı sav açıldığını duyurdu.

Sanders, “Büyük teknoloji şirketlerini, çocuklarımızda tâbiiyet oluşturan platformları kullanmaya zorlamaktan ve onları uygunsuz içerik dünyasına maruz bırakmaktan sorumlu tutmalıyız.” dedi.

Sosyal medya şirketlerinin, çocukları kar için sömürdüğünü söyleyen Sanders, “Yönetimim yerde muvaffakıyetsiz statükoya müsamaha göstermeyecek.” niteleyerek konuştu.

Griffin dahi yerde davaların içerikle ilgili olumsuzlama şirketlerin kullanıcılara yönelik “yanıltıcı yöntemler” kullanmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Meta’nın kasıtlı olarak ergenlere tâbiiyet yapan ve onların düşüncelerini şekillendiren algoritmalar kullandığını tamlayan Griffin, “Meta’nın, yerde algoritmalar hakkında halka malûmat vermek yerine, kar ve nema peşinde olduğu için algoritmaların işleyiş şeklini halktan isteyerek gizlediğini” kaydetti.

Griffin, TikTok ve Meta’nın, eyaletin ticaret uygulamaları yasasını ihlal etmekle suçlandığını aktardı.

Davalardan birinin, TikTok kullanan reşit olmayan çocukları, cinsellik, uyuşturucu veya bira kullanımını tasvir fail içerikler karışma uygunsuz içeriklerden korumak için açıldığı ileri sürüldü.

Meta aleyhindeki davada ise şirketin Facebook üzerinden, ayakçak platformda geçirdiği süreyi en üst düzeye çıkarmaya çalıştığı iddia edildi.

TikTok Üst Yöneticisi Shou Zi Chew, ABD Kongresinde ifade verdi

TikTok Üst Yöneticisi (CEO) Shou Zi Chew, Çin merkezli teknoloji şirketi ByteDance ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile ilişkisi, Amerikalıların verilerinin Çin’açınık aktarılması, platformun özellikle gençlerin zihinsel sağlığını olumsuz etkilemesi, zararlı içeriklerin engellenmesi ve siyasi içerikler gibi konularda ABD Kongresinde ifade vermişti.

Chew, TikTok’un ifade özgürlüğünü gözeten tek platform olduğunu ve yerde tarz içeriklerin kaldırılmadığını savunmuştu.

AB ve ABD’dahi yasaklar getirildi

TikTok, güvenlik ve mahremiyet kaygıları, kullanıcı bilgilerine erişilebileceği ve Çin yanlısı görüşlerin yayılmasında kullanılabileceği endişesiyle ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya.

Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu, güvenlik endişeleri nedeniyle çalışanlarına TikTok yasağı getirirken ABD’dahi dahi Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı karışma sayı mevki kurumu, Kongre’dahi Aralık 2022’dahi yapılan oylamayı transit TikTok’u yasaklamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi dahi 28 Aralık 2022’dahi üyeleri ve çalışanlarının kullandığı resmi cihazlara TikTok uygulamasının indirilmesine ve kullanımına yasak getirmişti.

İngiltere dahi 16 Mart’ta kırılan kararla tüm kamu çalışanlarına ilgili cihazlarda TikTok’un yasaklanacağını duyurmuştu.

AAYASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi’ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse da özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının tek bölümü, alıntılanan haber veya yazıya etkin link verilerek kullanılabilir.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.