Amritpal: 45 km’lik Amritpal rotasını takip etti | Amritsar haberleri

NoNaRT

Global Mod
Global Mod

JALANDHAR/JALLUPUR KHERA (AMRITSAR): Pencap polisi, Khalistan sempatizanı ve kaçağının kat ettiği 45 km’lik rotanın izini sürdü amritpal Singh’den kaçtıktan sonra Nangal Ambiyan Jalandhar bölgesindeki Shahkot yakınlarındaki köy iki motosikletle. Motosikletlerden biri de kurtarıldı. Polis ayrıca, bir motosikletin yarı yolda üç arkadaşı tarafından takas edildiğini ortaya çıkardı.
Polis gözaltı yaptı Gurbhej SinghNangal Ambian’dan Amritpal ile diğer üç kişiyle birlikte iki motosikletle kaçmıştı.
Amritpal ile kaçmıştı Papalpreet Singh Bajaj Platina motosikletinde ve diğer üç kişi – Bikram Singh, Shutrana ve Gurbhej Singh – Royal Enfield Bullet motosikletiyle kaçtılar.
Polise göre Bajaj Platina, Darapur köyü yakınlarındaki bir şubede bulundu. Amritpal ve ortakları, yaklaşık 45 km’lik bir mesafeyi kat ederek Parjian, Mehatpur ve Nurmahal üzerinden oraya ulaştı. Hareketleri rotadaki CCTV’ler tarafından izlendi.
CCTV görüntüleri ayrıca Amritpal ve papalpreet bir ‘jugaad rehri’ (mal taşımak için eski ve kullanımdan kaldırılmış motosikletlerden yapılmış araba) üzerinde oturuyor ve daha önce kaçmak için kullandıkları motosiklet de üzerine yüklenmiş.
Bullet ile seyahat eden üç Amritpal çalışanı, motosikletlerini yoldaki bir kişinin Hero Splendor’u karşılığında takas etti. Bu motosiklet, Nurmahal’e giderken kamera görüntülerinde izlendi. Bu motosiklet çarşamba akşamına kadar bulunamadı.
Polis kaynaklarına göre, üçlü Nurmahal’den bir otobüse binerken, Amritpal ve Papalpreet ayrı ayrı gitti. Polis şimdi Amritpal ve üç arkadaşının önden gittikleri aracı bulmaya çalışıyor.
Amritpal ve diğer 4 kişiye karşı başka bir dava
Salı akşamı geç saatlerde, Nangal Ambian gurdwara Granthi Ranjit Singh’in bir açıklamasına dayanarak, Amritpal ve dört yardımcısına karşı cezai taciz, ölüm korkusuyla gasp ve silah yasası hükümleri uyarınca yeni bir dava açıldı. FIR’a göre polise, 18 Mart günü saat 13:15 civarında, bir Maruti Brezza’nın gurdwara’nın dışına çıktığını ve Amritpal ile dört arkadaşının gurdwara binasındaki evine girdiğini söyledi.
“Oğlum orada çalışıyordu ve bir tanesi polisin peşine düştüğü için kıyafetlerine ihtiyacı olduğunu ve üstünü değiştirip kaçmak zorunda kaldıklarını söyledi. Onlara kıyafet vermeyi reddettim ama sonra Amritpal silahını kulağıma dayadı ve bütün ailemi öldürmekle tehdit etti. Daha sonra almirayı açtım ve oğlumun kıyafetlerini aldılar. Ayrıldıklarında polise bilgi vermemem için beni yine tehdit ettiler” dedi. Granthi, gurdwaradan çıktıklarında dört gencin iki motosikletle geldiğini ve Amritpal ve dört arkadaşının bu araçlardan kaçtığını ve dört kişinin Maruti Brezza ile ayrıldığını söyledi.
Kaçmalarına yardım eden 4 kişi tutuklandı
Polis, Salı akşamı Amritpal ve dört arkadaşının iki motosikletle kaçmasına yardım eden dört kişiye karşı FIR kaydetti ve onları tutukladı. Tutuklanan kişilerin Shahkot’taki Nawan Qila köyünden Manpreet Singh Manna, Hoshiarpur’daki Bullowal köyünden Harpreet Singh Happy, Faridkot’taki Bajakhana’dan Gurbhej Singh ve Nakodar’daki Bal Nau köyünden Gurdeep Singh Deepa olduğu belirlendi.
Shahkot’ta bir mahkemeye çıkarıldılar ve beş gün süreyle polis nezaretine gönderildiler. Polis Maruti Brezza’yı Manna’nın evinin yanındaki bir barakada buldu. Manna, mahkemeye çıkarıldığı sırada tekerlekli sandalyeye mahkum edildi ve polis, durumunu bir kazaya bağladı.