Araç üretimi yüzde 5 arttı

schomberger

Global Mod
Global Mod
Araç üretimi yüzde 5 arttı22.08.2022 12:49
Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Ocak-Temmuz verilerini açıkladı. Traktör üretimiyle beraberce toplam üretim 770 1000 279 adede ulaştı. İlk 7 ayda, otomotiv ihracatı tane bazında yüzde 3 artarak 526 1000 601 adedi bulurken, otomobil ihracatı ise yüzde 8 azalarak 298 1000 333 tane oldu. Ocak-Temmuz döneminde toplam pazar geçen yıla göre yüzde 7 daralarak 430 1000 929 tane düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, otomobil pazarı bile yüzde 8 daralarak 319 1000 313 tane oldu. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında Ocak-Temmuz döneminde toplam pazar yüzde 0,5 ve otomobil pazarı yüzde 1 arttı.

Ağır ticari daraldı

Ağır ticari vasıta pazarı yüzde 13 artarken, hafif ticari vasıta pazarı ise yüzde 3,5 oranında daraldı. Türkiye otomotiv sanayiine yön veren 13 yerdëyük üyesiyle sektörün ”’formaları”’̧atı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Ocak-Temmuz dönemine ilgili üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Buna göre, yılın yedi ayında toplam otomotiv üretimi tek önceki yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 5 artarak 742 1000 969 tane, otomobil üretimi ise yüzde 4 azalarak 434 1000 190 tane olarak gerçekleşti. Ağır ticari vasıta kapasite kullanımı yüzde 65 seviyesinde! Ocak-Temmuz gam̈neminde ticari araç üretimi tek önceki yılın tıpkısı gam̈nemine göre yüzde 21 oranında artış gösterdi. Bu gam̈nemde, gümüş̆ır ticari araç grubunda üretim yüzde 25 artarken, hafif ticari araç grubunda üretim yüzde 20 arttı.

İhracatta artım var

Yılın ilk yedi ayında, toplam ticari araç üretimi 308 1000 779 tane olarak gerçekleşti. Pazara bakıldığında ise, Ocak-Temmuz döneminde tek önceki yılın tıpkısı gam̈nemine kıyasla ticari araç pazarı yüzde 3, hafif ticari araç pazarı yüzde 5 daralırken, gümüş̆ır ticari araç pazarı yüzde 8 yerdëyüdü. Toplam pazar 430 1000 929 tane düzeyinde gerçekleşti! Yılın ilk yedi ayını kapsayan gam̈nemde toplam pazar geçen yıla göre yüzde 7 daralarak 430 1000 929 tane düzeyinde gerçekleşti. Otomotiv sanayi ihracatı Ocak-Temmuz döneminde toplam ihracatın yüzde 12’sini oluşturdu. İhracat 17,6 milyar dolara ulaştı! Ocak-Temmuz gam̈neminde tek önceki yılın tıpkısı gam̈nemine göre toplam otomotiv ihracatı abd bazında yüzde 5, Euro bazında ise yüzde 17 arttı. Bu gam̈nemde, toplam otomotiv ihracatı 17,6 milyar abd olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 7 azalarak 5 milyar abd seviyesinde gerçekleşti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.