Çalışma Bürosundan programcılar. Patronu 15.000 kişinin vasıflarını değiştirdiğini söylüyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Yakın zamanda bir e-mağaza açtınız www.jsemvkurzu.cz, yeniden eğitim ve öğretim sunduğunuz yer. Devlet buna 5,5 milyar ayırdı, 100 bin kişi eğitilecek. Yeniden eğitim herkes için ücretsizdir, sadece işsizler için değil, insanlar kurs ücretinin yalnızca yüzde 18'ini ödüyor. Onlara olan ilgi nedir ve bundan ne bekliyorsunuz?
Kurslara şimdiden 21.368 kişi başvurdu, yaklaşık 15.000 kişi geçti. Burada yüzde 64 oranında kadınlar çoğunlukta. Yaklaşık yarım milyar kron harcadık. En büyük ilgi web uygulamaları programcısı, bilgisayar işletiminin temelleri ve muhasebe derslerine verilirken, beşinci sırada iş asistanı olarak yapay zeka dersi yer alıyor.

Ancak şu ana kadar kursların yaşlı kuşaklara yaygınlaştırılmasını başaramadık, 55 yaş üstü katılımcılar arasında sadece yüzde 11 oranında katılımcımız var.

Baktım, 10 bine motorlu testere kullanmayı öğrenebilirim, 40 bine şarapçı olmayı öğretecekler, 50 bine beni sunucu ya da koç yapacaksınız. Hızla büyüyen çeşitli şirketlerin parayı bu şekilde ele geçireceğinden ve bunun hiçbir etkisi olmayacağından endişelenmiyor musunuz?
Böyle bir durum yaşanmaması için kontrol bizde. İzleme ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Yapay zekanın başladığı ve onunla uğraşan yeni şirketlerin yaratıldığı şu anda, bunu yalnızca on yıllık deneyime sahip köklü şirketlerin yaptığı söylenemez. Yenilere şans vermeliyiz.

Onu değerlendireceğiz. Bu kurslara katılanların maaşlarının nasıl arttığını ölçeceğiz.

Peki bunu nasıl öğrenmek istiyorsunuz?
İşverenlerin Tekdüzen aylık raporlama projesi yakında hayata geçirilecek. Onun sayesinde insanlara sadece iş bulma konusunda değil, maaşlarını artırma konusunda da nasıl yardımcı olabileceğimizi göreceğiz. Şirketler ücretleri orada bildirecek. İşverenlerden somut veriler alacağız.

Bugün, en hafif deyimle, hâlâ karanlık çağlarda yaşıyoruz. Ancak çok geçmeden iş bulma bürolarının algısı kumbaradan, daha fazla para kazanmanıza yardımcı olacak profesyonel bir merkeze dönüşecek.

2022'de artan fiyatlar ve enerji krizi nedeniyle insanlar yoksulluğa düştü, dolayısıyla yüzde 40 daha fazla insan konut yardımından yararlandı. Bir yıl öncesine göre 100.000 kişi daha fazla çocuk parası istedi. O zamanlar çalışma büroları gündemi yönetemiyordu, saldırıyı özümseyemiyorlardı; kuyruklar oluşmuştu ve yardımlar için bekleme süresi birkaç aydı. Şimdi durum nedir?
30 gün içerisinde dozların yüzde kaçını uygulayabileceğimizi ölçüyoruz. Yüzde 80 ile son iki yılın en yüksek rakamını yakalıyoruz. İşlerin yolunda gitmediği son sorunlu bölge Prag oldu. Bu nedenle Příbram'da onun için başka bir müstakil işyeri açtık. Buna Çek Postası ile insanların yardım başvurusunda bulunabileceği bir ortaklık da dahildir.

İnsanlar başvuru için ofise gitmek yerine postaneye mi gidecek?
Şimdilik bu, 3 Haziran'da Liberec'te başlayacak bir pilot proje; Temmuz ayında Liberec, Ústecké ve Vysočín'deki 50 postane şubesi daha katılacak. İnsanlar “Çalışma Bürosu” yazan arama düğmesine basıyorlar ve postane memuru ebeveyn izni, konut yardımı ve çocuk yardımı başvurularını ele alacak.

Postane tavsiyelerle değil, yalnızca taleplerle ilgilenecektir. Ekim ayında konuyu değerlendirip tüm cumhuriyete yaygınlaştırmanın mantıklı olup olmadığına karar vereceğiz. Ana fikir, daha önce bahsettiğiniz başka bir kriz olması durumunda çalışma bürolarının işini kolaylaştırmaktır.

Çek İstatistik Ofisine göre, bu yıl uzun süreli işsizlerin, yani bir yıl veya daha uzun süredir işsiz olanların sayısında bir artış oldu. Çek Cumhuriyeti'nde çalışmayan ve aktif olarak iş aramayan 78.400 kişi var. Peki ya onlar?
Evet, çalışma motivasyonlarının güçlendirilmesi gereken bir grup sakin var. Bunu biliyoruz, bu sorun sözde çözümün getirilmesiyle çözülecek. Bir kişiyi bir şekilde çalıştığı için ödüllendirecek, böylece çalışma alışkanlıklarını güçlendirecek ve çocuklarına çalışmanın normal olduğuna dair bir örnek oluşturacak, çalışma ikramiyesine sahip olacak “süper faydalar”. Çalışmayan, iş aramayan ve yeniden eğitim almayanlar daha düşük bir yardım alacaktır.

“Süper yardım” mevcut çocuk yardımı, konut yardımı, geçim indirimi ve konut ek ödemesinin yerini alacak. Bu değişime ne kadar hazırsınız?
Hazır olmak için çalışıyoruz. Gelecek yıl başlayacak ve yönetmen olarak benim görevim her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak. Bu benim önceliğim.

Bir kişinin emeklilik maaşına hak kazanıp kazanmadığına ilişkin incelemenin bir kısmı aynı zamanda bir tür mülkiyet testi olacak; burada kişinin ne kadar gayrimenkulü, ne kadar tasarrufa sahip olduğu, kaç arabası incelenecek, devlet de bu testi yapacak. hesabınıza bakabiliyoruz. Bu çok fazla bir tanıtım yazısı değil mi?
Süper dozun sistemimizin çalıştığından emin olmaya odaklanıyorum. Süper yardımın sonunda nasıl sonuçlanacağı siyasetçilerin ve bakanlığın meselesi. Etkileyebileceğim bir şey hakkında bir fikrim olabilir, ama bu böyle değil. Ben bir uzman değilim ve elimde herhangi bir sonuca varılabilecek herhangi bir analiz de yok.

sen son zamanlarda Rozstrel programında iDNES.cz'de dijitalleşme nedeniyle rutin manuel işlerin yerini yakında robotların alacağını söyledi. ÚP buna nasıl hazırlanıyor? İşsizlik artacak mı?
Çoğu insanın yerini yapay zeka değil, yapay zekayı kontrol edebilen insanlar alacak. Onunla öğrenen herkes muhtemelen daha iyi durumda olacaktır. Bu zaten oluyor. Bunun en basit kanıtı, başvuranların sayısından daha az açık işimizin olması, ki bu uzun zamandır böyle değil. Bazı pozisyonlar, özellikle de düşük vasıflı olanlar artık mevcut değil.

Belki?
Bir örnek vereceğim. Eskiden 10 kişiye ihtiyaç duyulan bir üretim hattınız vardı, şimdi bir robot kolunuz ve bir kişiniz var.

Peki bir kişinin işgücü piyasasından düşmemesi için ne yapmalı?
İnsanın kendine karşı sorumluluğu vardır. Zayıf noktasının nerede olduğunun farkına varmak gerekiyor. Ve bu, örneğin, modern teknolojinin zayıf noktasıdır. Bu nedenle kurslarımızdan birine kaydolmanız ve orada niteliklerinizi güçlendirme konusunda yardım almanız idealdir. Artık yapay zekanın ortaya çıkmasıyla birlikte, eğer insanlar niteliklerini arttırmazsa, bunun zenginlerin daha zengin, fakirlerin daha da fakirleşmesine yol açacağı açıktır.

Çalışma ofisi birçok insan tarafından bir “atölye” olarak algılandı ve hala da algılanıyor, yani yeni bir iş bulmama yardım etmeyecekleri, sadece orada bazı kağıtları imzalayacakları bir yer. Bu olumsuz itibarı değiştirmenin bir yolu var mı?
Bu klişe uzun zamandır insanların içine yerleşmiş durumda. Ama yavaş yavaş değiştiğine inanıyorum. Sayılar bunun kanıtı olsun. Bir yıl öncesine göre yeniden vasıflandırılan insan sayımız yarı yarıya arttı, geçen yıla göre yüzde 76 daha fazla insanı işgücü piyasasına soktuk. Havanın güneşli olduğunu söylemiyorum ama taşınıyoruz.