Daha genç ve daha aç bir Jablonec. Koç Kozel, takımın yeni liderler bulması gerektiğini söylüyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
“Burada daha önce Avrupa kupalarını deneyimlemiş oyunculara güvenme devri bitti. Mevcut takım daha genç ve ben daha aç olacağına ve biraz daha farklı oynayacağına inanıyorum” diyen 53 yaşındaki Jablonec antrenörü Luboš Kozel, yeni yılın başlamasından önce kadro değişikliği ve kaleciye olan ilgiden bahsetti. Hladký ve Brezilya takviyeleri. Yeni oluşan takımı bu cumartesi evinde Mladá Boleslav'a karşı üst düzey müsabakaya çıkacak.

Son üç sezonda Jablonec sadece küme düşme grubunda oynadı, takımın neden uzun vadede iyi bir performans gösteremediğine dair bir analiz yaptınız mı?
O sezonlarda burada olan oyuncularla bireysel görüşmeler yaptım ve onlara fikirlerini sordum, neden böyle olduğunu sordum ve tabii ki kendime de bazı çıktılarım var. Bazı nedenler tekrarlandı, bu bana bir şeyler anlattı ve bu sezonu daha iyi hale getirmek için çalıştık ve çalışacağız. Yani amaç belli. Daha yüksekte olmak ve artık grupta kurtuluş için oynamamak.

Bu yıl zaten bunu nasıl başarabiliriz?
Yaz boyunca Jablonec'te pek çok şey değişti, bu da son birkaç yılın başarılı olmaması nedeniyle oldu. Bu yüzden oyun tarzını değiştirmeye çalışıyoruz ve takım çok değişti. Yedi futbolcu gitti, şu ana kadar beşi geldi ve burada Avrupa kupalarını deneyimlemiş oyunculara güvenme devri bitti denilebilir. Şu anki takım daha genç ve daha aç olacaklarına ve biraz daha farklı oynayacaklarına inanıyorum.

Peki, personel alımı planlandığı gibi gitti mi, yoksa hala bir şeyler üzerinde çalışma yapılacak mı?
Takımı her zaman daha uygun hale getirmek için çalışabilirsiniz… Sezon başlangıcının neler getireceğini göreceğiz, sakat oyuncularımız da var ve kadromuz çok geniş değil. Aksi takdirde tüm gelenleri yönetimle tartıştık ve tüm isimler üzerinde anlaştık. Bu, Jablonec'le kışın da anlaşan Puskáč'ı saymazsak, ona sahip olduğumuz için mutluyum çünkü tipolojik olarak son sezonlarda böyle bir forvet burada yoktu.

Uzun süredir Jablonec'in kaptanlığını yapan Tomáš Hübschman, kariyerini sezon öncesi sonlandırdı, takımın başına geçtiğinizde bu kadar tecrübeli bir oyuncunun nasıl özleneceğini biliyor muydunuz?
İlk temas kurulduğunda ve oyuncular hakkında konuşmaya başladığımızda, Tomáš'ın kulüpte oyuncu olarak devam etmeyeceği aşağı yukarı belliydi. Ben de buna katılıyordum ve bu beklenen bir şeydi. Belki bir süre onsuz oturacak ama öte yandan geçmiş yılların sorunlarından biri de takımın sonuçların sorumluluğunu en deneyimli olanlara bırakması olabilir.

Mesela kendisi de uzun süre kulüpte olan Kratochvíl'in de işi bitti ama Jablonec'e geldiğinizde onun hizmetlerinin bedelini çok ödediniz…
…doğru, Kráťa'nın burada devam etmesi ilgimi çekti çünkü o sadece sahada değil, takım için de çok geçerliydi. İlk aşamada yeni bir sözleşme imzalamasından dolayı çok mutluydum ama aynı zamanda başka seçenekleri olduğunu da biliyordum. Ve Trnava'ya gitmesi bir zayıflama olarak hissedilebilirdi ama bu, temel personel değişikliği sürecini az çok hızlandırdı ve böylece son sonuçlarla bağlantılı olmayan başka birinin gelmesinin yolunu açtı. Kısacası bir bölüm kapanıyor ve ekibin artık yeni liderler bulması gerekiyor.

Bir numaralı kalecinin pozisyonu konusunda net misiniz, Fendrich mi yoksa Hanuš mu?
Duyduk ama henüz duyurmadık, ilk duyan da onlar olmalı.

Geçen sezon İngiltere'de parlayan ve Ipswich'in Premier Lig'e yükselmesine yardımcı olan ancak sözleşmesi bittikten sonra kulüpten ayrılan Jablonec'in kaleci Václav Hladký'ye gelebileceği yönünde spekülasyonlar da vardı. Hizmetlerine olan ilginizi doğrulayabilir misiniz?
Daha önce de belirttiğim gibi hala birkaç oyuncuyla ilgileniyoruz ve kalecilik pozisyonu da güçlendirmek istediğimiz bir pozisyon olabilir. Çek göleti o kadar da büyük değil, dolayısıyla evet, Václav Hladký iletişime geçtiğimiz kalecilerden biriydi. Şu anda kontratı yok ve iş arıyor ancak lig başlamadan Jablonec'e gelmesi artık gerçekçi değil diye düşünüyorum. Daha fazla yorum yapmak istemiyorum, biraz ilgi vardı ama şu anda hangi aşamada olduğunu bile bilmiyorum, o yüzden bu konuda konuşmak yersiz[[

Brezilyalı orta saha oyuncusu Dudu Nardini de geçen hafta Jablonec'e geldi. Bu tür oyuncular her zaman taraftarların ilgisini çekmektedir. Takıma nasıl fayda sağlayabilir?
Kratochvíl'in maçı bittikten sonra stoper istedik. Hakkında bir tüyo aldık, futbolu ve karakteri açısından nasıl bir oyuncu olduğunu öğrendik. İlkbaharda Kıbrıs'ta onunla oynayan Slavik de bize bu konuda yardımcı oldu. Her şey olumluydu, bu yüzden kendisine ilgi gösterdik. Dudu solak ve buradakilerden biraz farklı bir oyuncu, belki o kadar hareketli değil, ama mükemmel bir vuruş tekniği var, Kıbrıs liginin daha zayıf bir takımında dört artı dokuz Kanada puanı aldı ve bu bir orta saha oyuncusu için yeterli değil. Tipolojik olarak bana Pavel Horváth'ı anımsatıyor…

Artık kulüpte olmayan Hübschman ve yardımcısı Kratochvíl ile sakat Chramosta'nın yerine takımın yeni kaptanı kim olacak?
Ben takımın kaptanını kendisinin seçmesi taraftarıyım. Yani hafta sonuna kadar bir seçim olacak ve herkes sonucuna saygı duyacak.