Eski araç parçalarından yapıldı – YENİ ASYA

zitzit

New member
Eski araç parçalarından yapıldı – YENİ ASYARize’dahi, iki kardeş ile kaynak ustası arkadaşları, eski vasıta parçalarından “UTV” adı verilen yerey uzlaştıran yaptı.

Çay fabrikasında elektrik ustası olarak benzinli İbrahim Çakar, kardeşi Emrah Çakar ile Aralık 2020’dahi atılgan parçalardan küçük motorlu vasıta yapmak için kolları sıvadı.

Emrah Çakar, bilgisayarda izlediği görüntüler yardımıyla UTV’yi tasarlarken İbrahim Çakar ise gerekli parçaları tanıdıklarından ve sanayi sitesinden topladı.

Çakar kardeşler, otomobil parçaları ve kendi yaptıkları aksamları merkeze tâbi Muradiye beldesinin Mesudiye Mahallesi’ndeki evlerinin giriş katındaki balkonda birleştirmeye başladı.

İbrahim Çakar, kestiği güçlü aksamın birleştirilmesi için fabrikadan mesai arkadaşı kaynak ustası Fatih Büyük’ten yardım öncü.

Çakar kardeşler ile Fatih Büyük, 5 aylık emek sonunda türlü araçların parçalarını birleştirerek 1500 cc, 75 at gücünde, yerey tipi, manuel vitesli UTV’yi tamamlamayı başardı.

Her türlü yolda ve yerey şartında, siper yük bağlanarak bile kullanılabilen ve 70 kilometre hıza ulaşabilen vasıta, yaklaşık 25 1000 liraya mal oldu.

İbrahim Çakar, çocukluk hayalini gerçekleştirmek için yola çıktığını ve kardeşinden dayanak istediğini söyledi.

Kovid-19 salgını sürecinde günün yetişkin bölümünü evde geçirdiklerini tamlayan Çakar, “Eski tek otomobil alarak onu parçaladık. İşimize yarayan parçalarını kullandık. Motoru arkaya koyarak ağırlığı arkaya verdik. Bu bize avantajlar sağladı. Rampayı rahat çıkıyoruz.” dedi.

Çakar, demirleri kendi imkanlarıyla büktüklerini, kaynağı için Fatih Büyük’ten yardım istediklerini anlatarak, “Kardeşim ile kestik büktük, Fatih usta kaynağını sağlamlaştırdı. Sağ olsun o bile bize yardımcı oldu. Sac işini beraberce yaptık. Birlikte konuşarak, malûmat alışverişi yaparak arabayı ortaya çıkardık.” niteleyerek konuştu.

İbrahim Çakar, traktör lastiği kullandıkları uzlaştıran karda ve zor yollarda denediklerini ve sorun yaşamadıklarını kaydetti.

Kaynak ustası Fatih Büyük ise kendisinden dayanak istendiğinde severek kabul ettiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Bu kadar yetişkin tek tekerlekli ortaya çıkmasını beklemiyordum. Daha ufak küçük tek şey bekliyordum. İbrahim ustayı 15 senedir tanıyorum. Çocukluk hayali tek tekerlekli yapmak. Önce engelli arabası yapıp çalıştığımız fabrikada sürmüştü. Ardından bu başladı. Böyle tek tekerlekli ortaya artık. Gitmedikleri yer kalmadı. İnsanın zor çıkacağı yerlere çıkıyor.”

“Kırılır, bozulur niteleyerek derdimiz yok”

Emrah Çakar, Karadeniz Bölgesi’nde özellikle Rize’dahi ayakçak tahta tekerlekli yaptığını belirterek, kendilerinin dahi çocukluk heveslerinin içlerinde kalması nedeniyle böyle tek çalışmaya başladıklarını dile getirdi.

Pandemi sürecinin emek süresini uzattığını vurgulayan Çakar, şöyle konuştu:

“Erkenden çalışmaya başlıyorduk. Ham olan malzemeleri elle işledik. Beş ağrı süresince şartların bize verdiği imkanlar doğrultusunda uzlaştıran ortaya çıkardık. Çevremizdekiler, ‘Olmaz, yürümez’ niteleyerek düşünüyorlardı. Çalıştığımız dönemde sayı ses yaptık. Komşularımız, akrabalarımız bize tahammül etti. Bu konuda onlara sayı teşekkür ediyorum.”

Çakar, “Dağ yollarından sayı yaylaya ulaşabiliyoruz. Handüzü, Çağrankaya yaylalarına çıkıyoruz. Normal arabaların girmediği yerlere giriyoruz. Patika yolları tığ yol olarak görüyoruz. ‘Kırılır, bozulur niteleyerek derdimiz yok, zorluyoruz. Sonuna kadar gidiyoruz.” dedi.

AA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi’ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse da özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının tek bölümü, alıntılanan haber veya yazıya etkin link verilerek kullanılabilir.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.