Gebe Kalmayı Kolaylaştıran Öneriler

Felaket

New member
Normalde çiftlerin yüzde doksan kadarı bir yıl içinde gebe kalır.Her ay gebelik şansı yüzde 20-25 arasında değişmektedir. Bazen çiftler bu şanslarını artırmak isterler. İşte onlar için kolayca gebe kalmalarını sağlayacak altın öneriler.Düzenli olarak kadın doğum uzmanına gidin:

Sağlıklı bir hamilelik dönemi
geçirmek. sağlıklı ve rahat bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için hamile kalmaya karar verdiğinizde doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Bizler sizin ve dünyaya gelecek olan bebeğinizin zarar görmemesi için daha gebe kalmadan bazı önerilerde bulunuruz ve sürecin sağlıklı gelişmesi için planlamalar yaparız. Gebelik öncesi muayenede amaç sizde var olan ve belki de sizin bilmediğiniz bir sorun varsa onu araştırmak ve sizin bedenen ve ruhen gebeliğe hazır olup olmadığınıza bakmaktır. Bu ilk muayenede önce dikkatli bir öykünüz alınır. Şimdiye kadar başınızdan geçen önemli tıbbi problemler sorgulanır. PAP-Smear(rahim ağzı kanser taraması)yapılır. Jinekolojik ultrasonografide kist, myom, rahim yumurtalık problemleri araştırılır. Varsa enfeksiyonlar tedeviedilir, ki bunlar vaginapH seviyelerini bozarak çoğunlukla gebeliği kısıtlayıcı birer faktör olarak rol oynarlar.

Gebelik öncesi testlerinizi mutlaka yaptırın:

Ante-natal yani gebelik öncesi şu testler yaptırılmalıdır.Kan grupları(anne ve baba adayının),tam kan sayımı,tam idrar tahlili,mikrobikserolojik testler (hbsag,anti-hbsag,hcv,anti-hıv ı/ıı,toxoplazma,rubella,cmv) açlık kan şekeri,karaciğer ve böbrek enzimleri,tiroid fonksiyon testleri.