İçki tüccarları yeni tüketim vergisi politikasında değişiklik yapılmasını istiyor | Chandigarh Haberleri

NoNaRT

Global Mod
Global Mod

CHANDIGARH: Mevcut tüketim vergisi politikasını “spekülatif” olarak nitelendiren Pencap likör tüccarları, daha büyük oyuncuların hakimiyetini sona erdirmek ve yerel tüccarları teşvik etmek için 2023-24 için değişiklikler aradı. Bhagwant Mann liderliğindeki hükümet ikinci tüketim vergisi politikasını hazırlamaya başladı ve yetkililer geri bildirim almak için paydaşlarla toplantılar düzenliyor.
Tüccarlar, toptancıların tekelini kırmak için, politikanın en tartışmalı hükümlerinden biri olan süper L-1’in kaldırılması için baskı yapıyor. Perakende satış noktalarına likör tedarik etmek için L-1 lisansı gereklidir. Tüccarlar, lisansı olan perakendecilerin toptan satış lisansı almasını ve doğrudan içki fabrikalarından stok almasını istiyor.
Mevcut politikalarda Hint Yabancı Likörü (IMFL) kotalarını açık tutma hareketinin, piyasada bolluğa yol açarak satıcıları bir fiyat savaşına başvurmaya zorlayarak ağır kayıplara neden olduğu için geri teptiğine inanıyorlar. IMFL ve likör kotaları belirleme şeklindeki eski uygulamayı ve tahsis edilen kota bittiğinde makul tüketim oranlarında ek kotaları kaldırma seçeneğini öneriyorlar.
“Hükümet, tarifelerdeki indirimin satışlarda artışa yol açacağını ve bunun da gelirleri artıracağını umuyordu. Satışlar arttı, ancak oran indirimiyle orantılı değil” dedi bir tüccar.
Kota rasyonalizasyonu da önerildi. Bir tüccar, “IMFL’nin en düşük EDP’ye (eski fabrika fiyatı) sahip markaları, ülke likör satışlarıyla rekabet etti, bu da satılmayan ülke likör kotalarının birikmesine ve lisans sahibi için dolaylı gelir kaybına yol açtı” dedi.
Küçük tüccarların teşviki için hükümetten grupların boyutunu küçültmesi ve güvenlik seviyesinin %12’yi geçmemesi istendi. Çoğu tüccar geçen yıl başlayan e-ihale yoluyla tahsis etmeyi tercih ediyor ve piyangoyu ortadan kaldırıyor.