Iğdır’da görüntülendi – YENİ ASYA

zitzit

New member
Iğdır’da görüntülendi – YENİ ASYA

Soyu tehlike altında bağcıklı saz kedisi, Iğdır’daki sulak alanlarda bile ekosistemin tek parçası olarak hikmetli yaratılış süreci çerçevesinde görevlendirilmiş.

Tarihte 1777’dahi Kafkasya bölgesinde tanımlanan saz kedisi (felis chaus), soyu tükenme riskiyle karşı karşıya olan yaban türleri arasında yer alıyor.

Adana, Akdeniz ile İç Anadolu’bile yayılış gösteren ve buralarda nadir dahi olsa görülebilen yerde tür, Ağrı Dağı’nın Iğdır tarafındaki Bulakbaşı ve Karasu sazlıklarında bile bulunuyor.

KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah ile Koç Üniversiteleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu, yerde hafta Iğdır bölgesinde yaptığı saha çalışmasında saz kedisini görüntüledi.

“Çok ender görülen tek tür”

Prof. Dr. Şekercioğlu, yerde türün yayılış haritasında Iğdır’ın bile yer aldığını ve Türkiye’dahi soyunun tehlike altında olduğunu söyledi.

Saz kedisinin, yaban kedisi ile vaşak arasında boyutlara sahip olduğunu ifade fail Şekercioğlu, “Kafadan gövde uzunluğu 60-80 santim, yerden yüksekliği yaklaşık 36 santim. Ağırlığı bile bölgeye göre sayı değişebilir, 2 ile 16 kilo arasında, yani Kars Sarıkamış’taki vaşak ağırlığına kadar ulaşabilen tek tür. Bölgemizde o kadar yetişkin olumsuzlama. Küresel dağılımında bölgemizde, Iğdır’bile olmasını beklediğimiz sayı ender görülen tek tür.” niteleyerek konuştu.

Saz kedisini kuş gözlemi sırasında tespit ettiğini müfit Şekercioğlu, şunları kaydetti:

“Bir kuşun sesini kaydetmeye çalışırken saksağanların sürekli öttüğünü fark ettim. ‘Birbirlerine bağırmaları bitmiyor.’ niteleyerek rahatsız bile oldum. Sonra fark ettim ki yerde ötüş saksağanların tetikdur ötüşü. ‘Bir becerikli var.’ niteleyerek birbirlerini uyarıyorlar. Yılan gördüklerini akıl dürbünümü kaldırdım ama dürbüne beraberce gerek kalmadan karşımdan saz kedisinin geçtiğini gördüm. 50 metre kadar yürüdü, duran ve bakan. Saksağanlar rahatsız ettiği için sazlığın arasına girip kayboldu. Bu benim için sayı mutlu tek gözlemdi. Daha önce Adana’bile belgeselini çekmiştim ama Doğu Anadolu’bile ilk kez saz kedisi görmüş oldum.”

“Sayıları giderek azalıyor ve görülmesi zorlaşıyor”

Şekercioğlu, saz kedisinin genellikle sulak alanlarda ve sazlıklarda yaşadığını belirtti.

Saz kedisinin, ülkede su içinde avlanabilen tek kedi türü olduğunu dile getiren Şekercioğlu, “Sulak alanların kurutulup tarlaya çevrilmesi, kemirgenlerin tarım zararlısı niteleyerek zehirle yok edilmesi ve kaçak karada yüzünden soyu tehlikede olan tek tür. Diğer yaşadığı Nil Deltası, Orta Doğu, Hindistan ve Güneydoğu Asya’bile en yaygın yabani kedi türüyken, sayıları giderek azalıyor ve görülmesi zorlaşıyor.” dedi.

AA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi’ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse da özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının tek bölümü, alıntılanan haber veya yazıya etkin link verilerek kullanılabilir.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.