Liberec liderliği ODS koalisyon anlaşmasını feshetti, sanık milletvekili istifa etti

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Durum nedeniyle şehir yönetiminin temsilcileri Pazartesi akşamı olağanüstü bir toplantı yaptı. “Bu durumda artık şehir yönetiminde ODS ile işbirliği yapamayız çünkü güvenimizi kaybetmiş durumda. Geçtiğimiz hafta yaşanan olayların ardından bugün bir araya gelen üç koalisyon partisi, dördüncü koalisyon ortağı ODS ile yapılan koalisyon anlaşmasını feshetme kararı aldı. Şu anda ODS koalisyonumuzdan ayrılıyor, her üç parti de daha fazla işbirliğiyle ilgilendiklerini doğruladı” dedi Liberec Belediye Başkanı Jaroslav Zámečník (Liberec Bölgesi Belediye Başkanları) toplantıdan sonra.

“Eğer herhangi bir kayırmacı bağ varsa, bunları kesinlikle kesin olarak koparmak istediğimiz konusunda birleşmiş durumdayız. Eğer sorumluysa (Petra Židek, editörün notu) buna benzer bir şey vardı, o yüzden araştıracağız” diye güvence veren Zámečník, yolsuzlukla mücadele örgütü Uluslararası Şeffaflık Örgütü'ne seslendiğini de sözlerine ekledi. “Ve bu, diğer süreçleri kurmamıza yardımcı olacak, aynı zamanda nerede ne olabileceğini açıklığa kavuşturmak için.”

Belediye Başkanı Zámečník artık eski suçlanan milletvekili Petr Židek'in tatil yerinden, yani mülk yönetimi ve spordan sorumlu. “Havuz yüklenicisinin seçimi için zaten bir değerlendirme komitesi topladım çünkü gelen itirazlarla ilgilenmemiz gerekiyor. Bu komisyonun başkanlığını da ben üstleneceğim. Aynı zamanda tüm spor gündemini de ben devralıyorum.”

Koalisyon partileri şimdi partilerden hangisinin bu sorumluluğu üstleneceği ve Liberec Kent Konseyi'ndeki boş sandalyeyi dolduracağı konusunda bir tartışmaya öncülük edecek. Belediye başkanı, “Konsey'e yaklaşıyoruz, yani her şey yolunda giderse konseyde on birinci sırayı zaten konseyde doldurabiliriz” diye ekledi.

Yahudi görevinden istifa etti

Sanık Petr Židek, Pazartesi sabahı nakliye şirketinin vekilliği, meclis üyeliği ve denetim kurulu başkanlığı görevinden istifa etti. İstifası bu öğleden sonra Liberec belediye binasının basın departmanı tarafından gönderildi.

“Mevcut koalisyonun çalışmalarını aksatmak istemediğim göz önüne alındığında, bugün, 15 Nisan 2024, sabah 9'da, belediye başkan yardımcılığı ve Liberec Kent Konseyi üyeliği görevinden istifamı şehrin belediye başkanına sundum. Židek bir açıklamasında, “Liberec ve Jablonec nad Nisou Şehirlerinin Taşımacılık Şirketi Denetleme Kurulu Başkanlığı pozisyonunun yanı sıra” diye yazıyor Židek.

“Sıradan bir temsilci olarak kalmaya devam ediyorum ve mevcut koalisyonu ve onun program açıklamasını desteklemeye devam etmeye hazırım. Kendimi yasal olarak savunacağım ve adımı tamamen temize çıkaracağım. Hâlâ gizliliğe bağlıyım, bu nedenle hiçbir şekilde davanın tamamı hakkında kamuya açık bir yorum yapmayacağım” diye ekliyor.

Yahudiyi rüşvet almakla suçluyor

Polis geçen hafta Salı günü Yahudiyi tutukladı ve onu rüşvet almakla ve bir yetkilinin yetkisini kötüye kullanmakla suçladı. 12 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

“Syner Group'a mülk veya personel bağlantılı şirketleri etkileyen konularda Liberec şehrinin karar alma mekanizmasını etkilemeye çalıştı. Hem Petr Syrovátek'in talimatlarına dayanarak, hem de kendi inisiyatifiyle. Organize Suçla Mücadele Ulusal Ofisi'nden polis memurları editörlerin kullanımına sunulan bir belgede, bir yandan Petr Syrovátko'nun Nisan 2019'dan Ocak 2023'e kadar T i V şirketi aracılığıyla banka hesabına 1.700.650 CZK tutarında para aktardığını yazdı.

Dedektiflere göre Yahudi aynı zamanda kazançlı bir eve de sahip oldu. Syrovátko ona, Nový Perštin projesinde kadastroda kızı adına kayıtlı bir daireyi yüzde on beş depozito olmadan teklif etti. Ayrıca polise göre, paranın bir kısmı hayali olarak satın alınan ipotek kredisinden Židko'nun aile evinin yeniden inşasına gitti. Polis, “Petr Syrovátko'nun daha sonra kendisine bu tutarı ödeyeceği gerçeğiyle” diye ekledi.

Onlara göre daire, projeyi onaylarken geliştirici için en uygun koşulları sağlayan politikacı için açıkça bir ödüldü.

İnşaat ve geliştirme şirketinin yönetim kurulu başkanı ve Bílí Tygři Liberec hokey kulübü başkanı Petr Syrovátko, polisin iddialarının hiçbirinin doğru olmadığını iddia ediyor. Židek başyazının telefon görüşmesine aynı şekilde cevap verdi. “Muhtemelen buna bir şey söylememi ve tepki vermemi beklemiyorsunuz, bir gizlilik anlaşması imzaladım. Hiçbir şey hakkında yorum yapmak niyetinde değilim” dedi portal iDNES.cz'ye.

ODS hem Židka hem de Syrovátka'nın üyeliğini iptal etti

Suçlamalara yanıt olarak ODS yönetim kurulu Cuma akşamı hem Židek hem de Syrovátek'in parti üyeliğini iptal etti. Parti sözcüsü Jakub Skyva, “Aynı zamanda yerel Liberec derneğini de iptal etmeye karar verdi ve bu da onun ölümüyle sonuçlandı” dedi.

Ona göre, yönetim kurulu ilk olarak Yahudi'yi, sonuçlarına katlanmaya ve görevinden istifa etmeye çağırdı, o da bunu reddetti. “Aynı konuda Petr Syrovátko'ya üyeliğini askıya alma çağrısı yapıldı. Her iki beyefendi de bu meydan okumayı kabul etmedi; bu nedenle ODS İcra Kurulu bu olağanüstü araçları kullandı” diye ekledi Skyva.

Liberec yolsuzluk davasının üç kolu var. İlk davada altı kişi, şehirdeki yol onarımı için kamu ihalelerinin verilmesinde yolsuzluk şüphesi nedeniyle suçlamalara maruz kaldı. Bunlardan Liberec belediyesinin kamu mülkiyeti yönetimi daire başkanı Lukáš Hýbner ve Liberec şirketi Investing CZ'nin ortak sahibi Josef Nadrchal gözaltına alındı.

İkinci dal tam olarak milletvekili Židek ve işadamı Syrovátek ile ilgilidir. Ve henüz kimsenin suçlanmadığı sonuncusu ise Českolipsk'teki Ralsk'ta yapılması planlanan bölgesel fotovoltaik enerji santralidir. Bu nedenle polis, Liberec Bölgesi valisi Martin Půta'yı (Liberec Bölgesi Belediye Başkanları) sorguya çekti, cep telefonuna ve bilgisayarına el koydu. Půta bir açıklama yaptığını ve suç teşkil eden bir şey yapmadığına ikna olduğunu iddia ediyor.