Liberec yüzme havuzunun temizliği başlıyor. Düşen heykel yüzücülerin ne zaman geri döneceğini gösterecek

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
“Şantiyenin teslimine yönelik hazırlık adımları kapsamında bizi bekleyen şeylerden biri de alanın temizlenmesidir. İlk adım, işlevsel olmayan, eskimiş veya onarılması mümkün olmayan bu tür ekipmanların, yalnızca verimsiz maliyetler pahasına elden çıkarılmasıdır. Bir sonraki adım, çalışan diğer ekipmanların yerini çözmek olacak.” diye geçen hafta mülk yönetimi, spor ve spor altyapısından sorumlu belediye başkan yardımcısı Petr Židek açıkladı. Bu durum şu anda Ulusal Organize Suçla Mücadele Merkezi tarafından araştırılıyor.

Spor salonu ekipmanlarının geleceği hakkında en çok soruyu kendisine aldığını söylüyor. Bu durumda, şehir tercihen onu tamamen taşımaya ve Liberec'teki Home Credit Arena yakınındaki Spor Parkı binasına yerleştirmeye çalışacaktır. Kapasitenin burada bulunamaması durumunda, makineler spor salonlarının güçlendirilmesi için Liberec okullarına bir seçenek olarak sunulacak. Okulların ilgilenmeyeceği geri kalan maddeler ise daha sonra spor kulüpleri ve derneklerinin kullanımına sunulacak.

“Eğer söz konusu kuruluşlardan hala bir ilgi gelmezse, örneğin teklifin bir parçası olarak kalan her şeyi satacağımızı hayal edebiliyorum. Kayıp eşya kapsamındaki satışları ele aldığımızda olduğu gibi, ya bir bütün olarak ya da parçalar halinde. Elbette kiralama gibi başka seçenekler de kullanılabilir. Diğer ekipmanlarda da aynı şekilde ilerleyeceğiz” diye ekledi Židek.

Müze mobilya veya fayans için geçerlidir

Vatandaşlardan gelen artan talepler sonucunda Liberec'teki Kuzey Bohemya Müzesi temsilcileri de geçtiğimiz günlerde milletvekiliyle birlikte havuz binasını gezdi ve seçilmiş eserler daha sonra müzenin deposuna taşınacak.

Müdür yardımcısı, “Havuzun tamamını dolaştık ve müze için dönem mobilyaları, bireysel kaplama malzemeleri örnekleri, bilardo salonunun üzerindeki ana saat, kilitli dolaplar veya girişteki dairesel tabelayla ilgileniyoruz” dedi. Kuzey Bohemya Müzesi, Ivan Rous. “Bütün bunlar elbette bu eserlerin yerinde kalmadığını varsayarsak” diye belirtti.

Liberec'ten de pek çok kişi, havuzun yanındaki alt kısımda bulunan ve buradaki granit yüzeyi sıyıran dev çelik damlanın geleceğiyle ilgileniyordu.

“Amacımız heykelleri belediye binasına yerleştirdiğimiz gibi şehir merkezine de damlatmak. Kentte bir düşüş olduğu sürece havuzun yeniden inşa edileceğinin sinyali olacak. Damla kaybolup geriye doğru hareket ettirildiğinde bu, havuzun tekrar açık olduğu anlamına gelir.” Petr Židek bu sembolik hareketi anlattı.

Bir milyarın dörtte üçü için yeniden yapılanma

Havuzun mimar Pavel Švancer'in kaleminden çıkan alışılmadık yapısı neredeyse kırk yıl önce halkın kullanımına sunuldu. Şimdi, olağanüstü hal nedeniyle iki yıldan fazla bir süre için kapalı kalacak ve bu süre zarfında neredeyse 750 milyon krona mal olacak şekilde tamamen yeniden inşa edilecek. Onarım sözleşmesini, en düşük fiyat teklifini sunan Metrostav DIZ, üç haftadan kısa bir süre önce kazandı.

“Bir tarzı vardı. Retro, harika, benzersiz. Umarım her yerde olduğu gibi bir düzine ilgi çekici olmayan su merkezi daha olmaz. Mozaik çinileri çok sevdim. Ve merdivenlerden soyunma odalarına kadar olan manzara gerçek değil. Yeni projenin de ilginç olacağını umuyorum.” diyen yüzme havuzu ziyaretçisi Helena Hladíková endişelerini gizlemedi.