Liberec'in merkezindeki kanal sokağı. Dünyanın her yerinden kırık kapaklar buraya geliyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
“Su şirketinin ara sokaklarımıza yerleştirdiği Liberec logolu rögar kapağı beni çok heyecanlandırdı. Ülkeyi dolaşırken, görünüşte ilgi çekici olmayan bu nesnenin kamusal alanın karakterini nasıl tamamladığını fark etmeye başladım. Kanal sokağı fikrinin doğduğu yer burası.” Civilizace adlı projenin arkasında yer alan Tomáš Hasil, 2002 yılını hatırlıyor.

Şirketin genel merkezi bu bölgede olduğundan, kaldırımın ayrı ayrı bölümlerinin sahipleriyle görüşüp onaylarını almak zor olmadı. Son aylarda derneğin üç yıldır topladığı 50'ye yakın yeni kapak buraya eklendi. Hasil'e göre bunları elde etmek sabır işi.

“Kanal kapaklarının dünya atlası gibi olan Civilizace.info web sitesini kurduk. Halktan seyahatleri sırasında kanal kapaklarının fotoğraflarını çekip [email protected] adresine göndermelerini istedik ve hâlâ da istiyoruz.”

Belirli taramaların fotoğrafları daha sonra ilk olarak atlasa dahil edilir ve daha sonra talebin uygun yere gönderilmesi için bir temel oluşturur.

Hasil, “Otuz bağış talebinden birinin olumlu sonuçlandığını tahmin ediyorum” diye itiraf ediyor. Edinilen kanalizasyonlar daha sonra dernek tarafından döşeniyor ve şehrin merkezinde benzersiz bir sokak galerisi yavaş yavaş büyüyor.

Tomáš Hasil kişisel olarak Liberec ve Frýdlant'ın orijinal kapaklarına yaşlarından dolayı, Hollanda'dan gelen kapaklara şakacılığından ve Dresden veya Budapeşte'den gelen kapaklara gelişmişliklerinden dolayı değer veriyor.