Liberec'teki muhalefet Belediye Başkanı Zámečník'i istifaya çağırdı, o istifa etmek istemiyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
“Petr Židek, Syner şirketinin lehine olan tüm kararları tek başına alamazdı. O, konseyin toplam on bir üyesinden yalnızca biriydi. LOL başkanı Jindřich Felcman, tüm suçu tek başına ona yüklemeye çalışan diğer koalisyon partilerinin bir mazereti” dedi.

Temsilci Zuzana Kocumová'ya (LOL) göre, şehrin kamu sözleşmelerindeki tuhaflıkların izi son altı yıla, yani Židek'in meclis üyesi olarak çalıştığı ve 2022'den itibaren milletvekili olarak çalıştığı zamana kadar izlenebiliyor.

“Belediye Başkanı Zámečník'in Petr Židek'i koalisyona katılmaya iki kez davet etmesini anlamak zor. Ancak çoğunluğu sağlamak için 2018 veya 2022'deki geniş koalisyondaki dört ODS oyununa ihtiyacı yoktu. Ayrıca, tartışmalı sözleşmelerin ana savunucusunun Yahudi değil, bazı durumlarda belediye başkanı Zámečník'in kendisi olması da paradoksaldır” dedi Kocumová.

Belediye başkanı yolsuzluk davasında sistemsel bir hata görüyor ve istifa etmeyi düşünmüyor. “Bunun için tek bir neden göremiyorum. Bırakın soruşturmayı, hiçbir davayla ilgili olarak suçlanmadım ve suçlanmıyorum. Aksine. Olaya müdahale eden polis memurları tarafından etkinliğe yardımcı olmam istenen kişi bendim. Artık muhalefetin medyaya tek suçlunun ben olduğumu haykıracağını anlıyorum. Ama bu ikiyüzlülük çünkü daha geçen hafta aynı kişiler benden onları koalisyona almamı istiyordu. Yani bir hafta önce belediye başkanı olarak onları umursamaz mıydım?” dedi belediye başkanı MF DNES'e.

“Aynı zamanda, ilgili kararları gözden geçirdiğimizden emin olmak için gerekli tüm adımları attığımı ve bunun sistematik bir hata değil, iki belirli kişiden kaynaklanan bireysel bir başarısızlık olduğunu garanti ettiğimi kamuoyuna temin etmek istiyorum.” diye ekledi.

Belediye başkanı, editörler tarafından görev süresi boyunca adil olmayan uygulamalardan şüphelenilip şüphelenmediği yönündeki soruya olumsuz yanıt verdi. “Eğer herhangi bir şüphem olsaydı, onu hemen kontrol ettirirdim veya hemen polise haber verirdim” diye yanıtladı.

Ayrıca belediye başkanının basın açıklamasında bugün belediyede iç denetim başlatıldığı, bir hafta önce de mayıs ayı başında görüşeceği Uluslararası Şeffaflık Örgütü'ne başvurduğu belirtiliyor. Temsilci Anna Kšírová (LOL), şehir yönetiminin yaklaşımı hakkında “Bu bir kapak, çünkü Uluslararası Şeffaflık Örgütü şehrin öz yansımasını çözemez” yorumunu yaptı.