Modern bir galeri ama aynı zamanda spada bir gece kulübü. Sendika sübvansiyonları her zaman yardımcı olmadı

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Ne iyi gitti

1 iQlandia

Çek Cumhuriyeti'nin en büyük bilim merkezi Liberec iQlandia

İyi haberlerle başlamalı, dolayısıyla bu liste aynı zamanda AB'den yaklaşık 290 milyon kron alan ve bir ay önce onuncu yıl dönümünü kutlayan, ulusal çapta tanınan bilim merkezi iQlandia ile de başlayacak. Gerçekten kutlanacak bir şeyin olduğunu belirtmek gerekir. Yüzlerce interaktif sergiye, planetaryuma veya bilim gösterisine ev sahipliği yapan altı katlı modern bina, faaliyet gösterdiği süre boyunca Liberec Bölgesi'nin en çok ziyaret edilen destinasyonu oldu.

“Yol kolay değildi ama her başarılı proje zor bir yoldan geçmek zorundadır. Başlangıçta planlanan personel sayısının yeterli olmadığına karar verdik. İlgi çok büyüktü ve bazı günler yoğun trafikten dolayı trafiğimiz çöküyordu. Girişin ücretsiz olduğu ilk Bilim Adamları Gecesi'nde, girişten tüm otoparka kadar komşu sokağa beş adım atıldığını hatırlıyorum. Herkes içeri girmek istiyordu ve biz de ziyaretçilerin saldırısıyla başa çıkmakta zorlandık” diye anımsıyor bilim ve eğitim müdürü Petr Desenský.

Faizin daha sonra düşeceğini bekleyen herkes yanılıyor. Merkez, ziyaretçiler için sürekli olarak güncellenmektedir ve faaliyet süreleri boyunca iQlandia ve komşu iQpark sergilerinden 4,3 milyondan fazla ziyaretçi geçmiştir.

“Son yıllarda katılım eğilimi olumluydu. 2023 yılı için ise 485 bin rakamına ulaştık, bu da bir önceki yıla göre yüzde 5'lik bir artış anlamına geliyor. Bu yılın bahar tatillerinde muazzam bir katılımla karşılaştık; Şubat ayındaki yıllık artış yüzde 48'di” diye hesaplıyor iQlandia'nın şu anki yöneticisi Václav Dostál.