Otomotiv sektörü de seferber oldu

schomberger

Global Mod
Global Mod
Otomotiv sektörü de seferber oldu

13.02.2023 13:03
Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı

Otomotiv üretici, hizmet sağlayıcısı ve distribütörleri hareket bölgesine yönelik operasyonlar gerçekleştiriyor. Depremden etkilenen ve zarar gören bölgedeki yetişkin satıcı teşkilatının tüm çalışanlarını ve ailelerini hareket bölgesinden çıkartmayı önceliklendiren Stellantis Türkiye, lojistik operasyon gerçekleştirerek yaklaşık 4 günde 600 kadarı plâstik, küçük aile ve yaşlılar olmak üzere yaklaşık 1200’i sayı kişiyi hareket bölgesinden tahliye etti. Antalya’bile 350 odalı tek otel tutarak yetkili satıcılarının tüm çalışanlarına ve ailelerine güvenli ve sıcak tek saha yaratan Stellantis Türkiye, kapsamlı tek operasyonla yaklaşık olarak toplamda 1500 kişiye yakın kişiyi bölgeden tahliye etmeyi ve güvenli tahaffuz ihtiyacını karşılamayı planlıyor.

Yardım tırları gidiyor

OYAK’ın Grup Şirketleri çalışanlarından oluşan 350 kişilik ekip yıkım bölgesinde taharri-kurtarma faaliyetlerinde görev alıyor. OYAK Grubu Şirketleri, tahaffuz ve ısınma, gıda, konteyner, keçe gibi temel ihtiyaçları her gün sistemli olarak bölgeye ulaştırıyor. Şu ana kadar 5,3 milyon litre renksiz ve motorin ile 31 1000 500 tane tüp bölgeye sevk edildi. Ayrıca 1,3 milyon tane tıbbi malzeme ile gıda, hijyen ve kıyafetten oluşan 46 1000 koli bölgeye ulaştırıldı. 2 binden fazla Borusan Otomotiv çalışanı maddi yardımlarıyla bölgeye insani yardım taşıyan 7 tır gönderildi. Gönüllü çalışanlar iş makineleri ile beraberce bölgedeki çalışmalara katılıyor. Chery International, yaşanan felaketin hemen akabinde sosyal sorumluluğunu etkin olarak yerine getirme vaadiyle eylem öncü. Chery International’ın üst seviye liderleri, Chery’nin Türkiye’deki iştirakinin tüm çalışanlarına yıkım akıllandırma ihtiyaçlarını ivedilikle temin etmek için ellerinden geleni yapmaları için 100.000 ABD dolarına eşdeğer birden hâl malzemeleri satın almaları ve bunları etkilenen insanların zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak üzere hareket yardımının ön saflarına ulaştırmak için yetkililerle koordinasyon sağlayarak birden harekete geçirmeleri talimatını verdi.

Lansman bütçesi yardıma yönlendi

Doğan Trend Otomotiv Grubu; depremin ilk gününden itibaren bölgedeki yardım çalışmalarına, imkanları sonuna kadar kullanarak dayanak verdi ve vermeye sürme ettiğini belirtti. Şirket bünyesinde oluşturulan kriz yönetim ekibiyle, bayilerle koordineli tek şekilde bölgenin birden ihtiyaçlarına öncelik veren şirket, uluslararası iş ortakları ve temsil ettiği markalarla sürekli iletişim halinde hareket ederek yurt dışından gelecek yardımları bile koordine ettiğini açıkladı. Şirket ayrıca, Mart ayında yapacağı MG elektrikli vesait gazete lansman organizasyonunu iptal ederek tüm lansman bütçesini hareket bölgesine aktaracağını açıkladı.

Nakdi para yardımı

LeasePlan Türkiye, Ahbap Derneği’ne hareket bölgesinde kullanılmak üzere 1 milyon TL nakdi yardım gerçekleştirdi. Şirket ayrıca, Hollanda merkezli genel müdürlüğü LeasePlan Corporation ile yardımlar için iletişimini sürdürüyor. İhtiyaç Haritası’nın kullanımına sundukları araçlarla, bölgedeki yardım çalışmalarına lojistik desteği sağlayan LeasePlan, bölgede bağcıklı müşterilerinin ödemelerini düşünmemeleri namına gerekli aksiyonları aldığını bile sosyal medya hesabından açıkladı. Araç kiralama şirketlerinden Enterprise bile, vasıta parkındaki tüm karavanlarının kiralama sürecini durdurarak yıkım bölgesine gerçek depremzedelerin kullanımı için gönderdi. Enterprise Türkiye, hemen harekete geçerek vasıta parkındaki yaklaşık 100 tane entegre ve masa karavanı hareket bölgesine, depremzedelerin konaklama ve tahaffuz ihtiyaçlarını sağlamak üzere yolladı. Enterprise Türkiye, sosyal medya hesapları vasıtasıyla ayrıca “Karavanlarını bölgeye sevk etmek isteyen vatandaşlarımız için sevkiyat sürecini uçtan uca tesis edebileceğimizi anlatmak isteriz” açıklamasını bile yaptı.

AFAD ile ortak hareket

Jant üreticisi CMS ise sosyal medya hesaplarından makale ile şirket olarak çalışanlarının bile katkılarıyla birden ihtiyaçlar için hareket bölgesine ulaştırılmak üzere tahaffuz, ısınma, giyim, gıda, medikal malzeme ve ilaç içeren yardımlarını bölgeye gönderdiğini belirtti. CMS Grubu, birden tıbbi müdahale desteği için kiraladığı ambulansı bile Hatay’a yolladı. Karsan ise sosyal medya hesaplarından yaptığı makale ile yaraları sarmak ve yardım faaliyetlerinin tek parçası olmak üzere hızla harekete geçtiğini belirterek, AFAD ile koordinasyon halinde battaniye, kışlık kıyafet, hijyenik ürün ve gıda gibi ihtiyaç malzemelerini bölgeye yolladığını açıkladı.TOSB Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ise yıkım bölgesinde kullanılmak üzere AFAD’a 1.5 milyon TL hibe yaptığını açıkladı. Pilot Garage Otomotiv genel merkez ve 300’takt fazla şubsiyle birden ahval için vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi namına 5 TIR’dan oluşan yardım konvoyunu bölgeye gönderd

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.