Otomotivci 2,6 milyar dolar ihracat yaptı

schomberger

Global Mod
Global Mod
Otomotivci 2,6 milyar dolar ihracat yaptı

05.03.2023 16:20
Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatı şubatta yüzde %3,7 artım ile 2,6 milyar abd oldu. Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer saha otomotivin payı ise %15,9 olarak gerçekleşti. Endüstrinin yerde yıl ocak-şubat festival ihracatı bile yüzde 12 artışla 5,3 milyar abd oldu.

Tedarikte yüzde 2 artım var

Otomotiv sektörünün en yetişkin ürün grubu olan Tedarik Endüstrisinin ihracatı %2 artışla 1 milyar 150 milyon abd olurken, Binek Otomobil ihracatı %10,5 azalarak 727 milyon abd, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı %3 artarak 417 milyon abd, Çekiciler ihracatı %77 artarak 176 milyon abd ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı %94 artarak 131 milyon abd oldu. Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya %6 oranında artım görülürken, Rusya’ya %21, Fransa’ya %16, Ukrayna’ya %88 ihracat artışı, ABD’ye %14, İsrail’açınık %29 ihracat düşüşü görüldü.

Fransa ihracatı attı

Binek otomobillerde önemli pazarlardan Fransa’ya %72, Slovenya’ya %103, Belçika’ya %188, Fas’a %108 ihracat artışı görülürken, Birleşik Krallık’a %41, İspanya’ya %34, Almanya’ya %17, Polonya’ya %25, İsveç’açınık %62, ABD’ye %98, Mısır’a %100 ihracat düşüşü yaşandı.Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise Birleşik Krallık’a %29, ABD’ye %100 ihracat düşüşü görülürken, İtalya’ya %40, Slovenya’ya %110, Fransa’ya %54, Belçika’ya %26 ve Danimarka’ya %150 ihracat artışı yaşandı. Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda en fazla ihracat yapılan ülkeler olan İtalya ve Macaristan’a, Çekiciler ürün grubunda ise Fransa ve Belçika’ya üç haneli ihracat artışları yaşandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.