Otomotivde ocak ihracatı 2,7 milyar dolar

schomberger

Global Mod
Global Mod
Otomotivde ocak ihracatı 2,7 milyar dolar

05.02.2023 17:03
Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi 2023 yılına yine ihracat lideri olarak başladı. OİB verilerine göre otomotiv endüstrisinin ocak ertesi ihracatı geçen senenin tıpkısı dönemine göre yüzde 21,9 ihracat artışı ile 2,7 milyar abd oldu. Böylece otomotiv tarihindeki en yüksek ocak ertesi ihracatına ulaşan endüstrinin, ülke ihracatından aldığı pay bile yüzde 14 oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik “Bu yılki 34 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşma yolunda iyi tek mukaddime yaptık. Ocak ayında tedarik endüstrisi ve binek otomobiller ihracatımız çift haneli arttı. Fransa, İspanya, Polonya ve Belçika’ya yüksek oranlı artım kaydettik. Aynı şekilde en yetişkin pazarımız AB Ülkelerine yüzde 35, Orta Doğu Ülkelerine yüzde 40 artım yaşandı” dedi.

Tedarikte yüzde 20 artım

Otomotiv sektörünün en yetişkin ürün grubu olan tedarik endüstrisinin ocak ertesi ihracatı %20,5 artarak 1 milyar 143 milyon USD oldu. Binek Otomobil ihracatı %37 artışla 893 milyon USD olurken, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı %14 azalarak 399 milyon USD, Çekiciler ihracatı bile %151 artarak 155 milyon USD olarak gerçekleşti. Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı bile %55 arttı.

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat yapılan Almanya’ya ihracatta %31 oranında artım görülürken, İtalya’ya %20, Fransa’ya %36, Rusya’ya %34, Polonya’ya %25, İspanya’ya %11, Romanya’ya %15 artım yaşandı. Buna karşılık Mısır’a ihracat %27, Slovenya’ya bile %36 düştü.

Binek otomobillerde önemli pazarlar olan Birleşik Krallık’a %115, Fransa’ya %104, İspanya’ya %56, Polonya’ya %58, Slovenya’ya %46 ihracat artışı görülürken, Mısır’a %95, Macaristan’a %90 düşüş yaşandı.
Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a %37, Fransa’ya %21, Almanya’ya %12, Şili’ye %100 ihracat düşüşü, ABD’ye %34, İspanya’ya %171 ihracat artışı kaydedildi.Çekiciler ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan Fransa’ya %186, Almanya’ya %128, Polonya’ya %119 ihracat artışı yaşandı.

Almanya’ya 27, Fransa’ya yüzde 56 artım

Ocakta sektörün en yetişkin pazarı olan Almanya’ya yüzde 27 artışla 413 milyon USD’lik ihracat yapıldı. Yine önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 12,5 artışla 301 milyon USD’lik, Fransa’ya bile %56 artışla 284 milyon USD ihracat oldu. İspanya’ya %49, İtalya’ya %20, Polonya’ya %44, Belçika’ya %42, Rusya’ya %18, Romanya’ya %26, İsveç’açınık %51 ihracat artışı görülürken, ABD’ye %12, Fas’a %22, Mısır’a %80 ihracat düşüşü yaşandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.