Otomotivde üretim yüzde 24, ihracat yüzde 17 arttı

schomberger

Global Mod
Global Mod
Otomotivde üretim yüzde 24, ihracat yüzde 17 arttı

20.02.2023 15:01
Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2023 yılının Ocak ayına ilgili üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Ocak ayında toplam üretim tek önceki yılın tıpkısı ayına göre yüzde 24 artarak 111 1000 837 tane, otomobil üretimi ise yüzde 48’lik artım göstererek 70 1000 723 tane olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle beraberce dahi toplam üretim 116 1000 730 adede ulaştı.Yılın ilk ayında ticari vasıta üretimi tek önceki yılın tıpkısı ayına göre yüzde 4 düşüş gösterdi. Ocak ayında ağır ticari vasıta grubunda üretim yüzde 56 artarken, hafif ticari vasıta grubunda üretim yüzde 8 geriledi. Bu dönemde, yük ve yolcu taşıyan ticari vasıta üretimi yüzde 4 oranında gerilerken, traktör üretimi yüzde 36’lık büyümeyle 4 1000 893 adede yükseldi. Pazara bakıldığında, 2022 yılı Ocak ayına göre ticari vasıta pazarı yüzde 51, hafif ticari vasıta pazarı yüzde 49 arttı, ağır ticari vasıta pazarı yüzde 62 oranında artım gösterdi.

Pazar, 10 yıllık ortalamaların üzerinde

Ocak ayında toplam pazar geçen yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 35 artarak 53 1000 509 tane düzeyinde gerçekleşti. Ocak ayında, otomobil pazarı ise yüzde 29 oranında büyüyerek 37 1000 288 adede ulaştı. Son 10 yıllık ortalamalara bakıldığında bile 2022 yılı Ocak ayında toplam pazar yüzde 55, otomobil pazarı yüzde 51, hafif ticari vasıta pazarı yüzde 67, ağır ticari vasıta pazarı ise yüzde 67 oranında artım gösterdi. Ocak ayında otomobil pazarında yerli vasıta payı yüzde 31 olurken, hafif ticari vasıta pazarında yerli vasıta payı yüzde 44 olarak gerçekleşti.

Toplam ihracatta yüzde 17’lik artım var!

Ocak ayında otomotiv ihracatı 2022’nin tıpkısı ayını göre tane bazında yüzde 17 oranında artarak 79 1000 381 tane olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı ise yüzde 46’lık yükselişle 51 1000 122 tane oldu. Aynı dönemde, traktör ihracatı bile yüzde 25 artarak 1000 718 tane olarak kayıtlara geçti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, otomotiv sanayi ihracatı Ocak ayında toplam ihracattan aldığı yüzde 14 pay ile ilk sırada yer öncü.

2,8 milyar dolarlık ihracat yapıldı

Ocak ayında tek önceki yılın tıpkısı ayına göre toplam otomotiv ihracatı abd bazında yüzde 23, Euro bazında ise yüzde 29 artım sağladı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 2,8 milyar doları bulurken, otomobil ihracatı yüzde 40’lık artışla 874 milyon abd seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 48 artarak 811 milyon Euro oldu. Aynı dönemde, abd bazında ana sanayi ihracatı yüzde 26, tedarik sanayi ihracatı ise yüzde 20 oranında arttı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.