Štěpán Hušek Otostopla Nepal'e gitti. En çok Pakistan'dan korkuyordu

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Okulun sonu ile başlangıcı arasında, otostopla doğuya doğru iki uzun yolculuk arasında. Liberec'teki bir kafenin avlusunda maceracı Štěpán Hušek, yakın zamanda İran hapishanesinde kaldığını hatırlıyor, neden nüfuz sahibi olmak istemediğini ve neden Pakistan'a karşı önyargılı olduğunu açıklıyor.

Çoğunlukla yürüyerek olmak üzere yaklaşık 16 bin kilometre yol kat ettiniz. Türkiye, İran ve Pakistan üzerinden Hindistan'a uzanan ve çoğu kişi tarafından oldukça tehlikeli olarak algılanan bu yolculuk arzusu içinizde ne zaman uyandı?
Liseden beri onu düşünüyorum. 14 yaşımdan beri takip konusunda tecrübem var. Çocukken bile bir insanın parasız seyahat edebilmesi ve bunun ne kadar yoğun olması beni büyülemişti. Yabancı bloggerları ve YouTuberları takip ettim, onlar beni bu konuda motive etti. Štěpán, on dört yaşındayken annesinin yanına gelip bunu denemek istediğini söyledi. Bana yasakladı. Ama dayanma gücüm vardı ve arkasında durdum. Oldukça cesur ve seyahat eden bir ailem var, bu yüzden annem eski günleri hatırlamaya ve benimle gelmeye karar verdi. Böylece on dört yaşındaki Štěpán ve annesi eşyalarını toplayıp otostopla Amsterdam'a gittiler.

Uyuşturucu GPS'li bir topun içinde sınırın ötesine fırlatılıyor ve satıcılar navigasyonla onları dağlarda aramaya çıkıyor. Birbirlerinden çalmamak için oraya mayın koyuyorlar. Oradaki dağlara gitmek istediğimde çok güzel bir şekilde bundan vazgeçirildim.

Bu özel makaleyi okuyun iDNES Premium aboneliğiyle

FAVORİ

Ön ödeme

Aylık aboneliğe kıyasla 178 CZK tasarruf edersiniz

Ön ödeme

Aylık aboneliğe kıyasla 446 CZK tasarruf edersiniz

Bugün katılın ve şunları edinin:

• iDNES.cz, Lidovky.cz ve Express.cz içeriğine sınırsız erişim
  • Tanınmış yazarlardan 50.000'in üzerinde premium makale
  • Okuyucuda gazete ve dergilerimize çevrimiçi ve ücretsiz erişim