1 Nisan’da kış lastiği zorunluluğu kalkıyor

schomberger

Global Mod
Global Mod
1 Nisan’da kış lastiği zorunluluğu kalkıyor29.03.2023 14:26
Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı


Sektör yetkililerinden Erdal Kurt; mevsim normalleri sayılmazsa seyredebilen iklim koşullarına uyanıklık çekerek şu önemli noktalara vurgu yaptı:

‘’Güvenli tek trafiği sağlamak için sürücülere sakıt görev, her türlü tedbiri almaktır. Mevsimine göre lastik seçimi dahi alınması gereken yerde tedbirlerin başında gelir. Ülkemizde yakın zamanda henüz sayı tanık olduğumuz gibi; iklimsel değişimden dolay ani hava değişiklikleri giderek artıyor, bunu dikkate örtmek gerek. 1 Aralık’tan itibaren başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması normal koşullarda 1 Nisan itibarıyla sona eriyor. Ancak valilikler; mevsim koşullarına tâbi olarak yerde süreyi uzatmakla yetkilidir. Bu nedenle sürücülerimizin kış lastiklerini çıkarmadan önce ilgili valilik açıklamalarını ve bulundukları iklim koşullarını mutlaka takip etmelerini öneriyoruz. Kış lastiğinden mevsime uygun lastiğe geçiş için tamlanan 1 Nisan tarihi bölgelere göre tadil gösterebilir.’’


Doğru lastik vasıta üreticinizin önerdiğidir

Lastiğin tek araçta bizi hayata bağlayan en önemli parçalardan akraba olduğuna vurgu yapan LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt; ‘’Aracınızı yola ve sizi hayata bağlayan şey sadece lastiğin yola bastığı saha kadardır. Araç üreticileri, yerde yüzden lastiği ‘yaşama güvenliğini en yüksek derecede ilgilendiren ürün’ olarak kabul fiyat. Doğru lastik, vasıta üreticisinin önerdiği tip ve ebattaki lastiktir. Seçeceğiniz lastik aracınıza, sürüş ihtiyaçlarınıza ve mevsimine uygun lastik olmalıdır. Bu kriterlere uyularak seçilen lastik gerçek lastiktir ve güvenli sürüşe katkı sağlar. Kış lastiklerinizi çıkarıp mevsime uygun lastiğe geçerken dahi aracınız, sürüş alışkanlıklarınız ve çevresel koşullarınız için en gerçek lastiği seçmelisiniz’’ dedi.

Uzman gözüyle çark topuk kontrolü

Erdal Kurt, kış lastikleri çıkarıldığında vasıta altına takılacak mevsime uygun lastiklerin mutlaka uzman gözüyle kontrol edilmesi gerektiğini dahi belirterek, şunları kaydetti:

‘’Kış lastiklerinizi çıkartıp yerine takacağınız lastikler yeni olabilir, depoda beklemiş lastikler olabilir. Kullanmaya başlayacağınız lastiklerin çark, topuk, yanak ve sırt kontrollerini mutlaka yetkili servislere yaptırmanızı öneririz. Düzensiz erozyon, delinme, yıpranma ve yırtılma benzer özürler uzmanları tarafından incelenmeli. Uygun janta monte edilmesi, gerçek havanın basılması, ısıldevimbilimde ayarlarının yapılması bile güvenli tek sürüş için uyanıklık edilmesi gereken en önemli noktalardır. Aksi takdirde ortak trafikte risk yaratır.’’


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.