20 Mart’a kadar kötü hava tahmini, çiftçiler endişeli | Chandigarh Haberleri

NoNaRT

Global Mod
Global Mod


Bathinda/Ambala: Punjab ve Haryana’nın bazı bölgelerinde son iki gün içinde yağan yağmur, gök gürültülü fırtınalar ve şiddetli rüzgarlar, olgunlaşmak üzere olan buğday mahsulünde önemli kayıplara neden oldu.
Punjab’ın çeşitli bölgelerinde ekin yassılaştı ve bu durum, biçerdöverlerin yassı ekinleri ve bazen de buruşmuş tahılları hasat etmesi daha uzun sürdüğü için hasat sırasında çiftçiler için sorunlara neden olabilir.
Çiftçiler, Meteoroloji Servisi’nin 20 Mart’a kadar kötü hava tahmininde bulunması ve gök gürültüsü, şimşek ve şiddetli rüzgarlarla birlikte hafif ila orta şiddette yağmur ihtimalinin artmasından endişe duyuyor.
Perşembe gecesi geç saatlerde eyaletin çeşitli yerlerinden kuvvetli rüzgarlar bildirildi ve Cuma ve Cumartesi gününe kadar devam etti.
“Kuvvetli rüzgar birkaç gün önce tarlaların sulandığı bazı köylerde buğday ekinlerini durdurdu. Sangrur’daki Guara köyünden bir çiftçi olan Abjinder Sangha, “Hava durumundan endişe duyuyoruz” dedi.
Muktsar’dan çiftçi Joginder Singh, bazı bölgelerde ekinlerin düz olduğunu ve sıcak hava nedeniyle uzattığımız son suların zamanının geldiğini söyledi. Pencap Tarım Departmanı Müdürü Gurvinder Singh, “Departman havanın değişkenliklerini kontrol etmeye hevesli. Çeşitli ilçelerle irtibatı sağlamak üzere ortak bir müdür atanmıştır ve günlük raporlama sağlanmaktadır. Şimdiye kadar, yaklaşık 2 lakh hektarda ekinlerin düzleştiğine dair raporlar genel merkeze ulaştı. Daha fazla yağmur yağarsa durum ciddileşebilir. Artık iyileşme şansı var.”
Gurdaspur, Patiala, Sangrur ve Barnala ilçelerinin daha çok rahatsız olduğunu söyledi.
Bu sırada Haryana’daki çiftçiler Ambala Cumartesi günü kuvvetli rüzgarlar ve yağmur mahsulü düzleştirdiği için bölge, buğday hasadının kaybedilmesinden korkuyor.
Ambala ilçesine bağlı Qurbanpur köyünden Karam Singh, “Köyümüzdeki buğday mahsulünün çoğu dün gece rüzgar ve yağmur nedeniyle dümdüz oldu. Tarlada bekletilen hasat edilmiş hardal da etkilenir. Yaklaşık 20 dönümde buğday yetiştiriyordum ve 15 dönümde kayıplardan korkuyordum… sadece 5 dönüm dün geceki yağmurdan etkilenmemiş görünüyor.
Ambala ilçesine bağlı Khaspur köyünden çiftçiler Bahadar Singh, Manjit Singh, Kamaljit Singh, Satwinder Singh ve Naseeb Singh, köy tarlalarında yetiştirdikleri buğdayın dümdüz olduğunu söylediler.
Bharog köyünden Sukhchain Singh, “Köyümüzün tarlalarında yetişen yaklaşık 100 hektar buğday dümdüz oldu” dedi. Ambala bölge başkanı BKU (Charuni) Malkiat Singh, “Yağmur, Ambala bölgesinin bazı bölgelerinde buğdayı dümdüz etti. Devletten yardım ve destek beklemiyoruz. Hükümet konuyu araştırmalı ve çiftçilere yardım sağlamalıdır.”
Ambala Direktör Yardımcısı, Tarım, Jaswinder Singh Saini “Genel olarak bu yağmur ekinler için faydalıdır. Ayçiçeği ekimi ertelenecek. Hardal hasadı da etkilenecek. Buğdayın yassılaştığı bölgelerde kayıplar olabilir. Sigortalı çiftçiler 72 saat içinde başvurularını yapmalıdır. Sigortasız kişiler Vergi ve Gümrük İdaresine başvuruda bulunmalıdır.”