“Askerliğim” bütünleşik hizmeti kullanıma hazır

zitzit

New member
“Askerliğim” bütünleşik hizmeti kullanıma hazırCumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, açınık-Devlet Kapısı’nda askerlikle ilgili tüm işlemlerin yapılabileceği “Askerliğim” tümleşik hizmetinin vatandaşların kullanımına sunulduğunu bildirdi.


Askerlikle ilgili tüm işlemler açınık-Devlet’ten yapılabilecek

açınık-Devlet Kapısı’nda sunulan “Araçlarım” “İkametgahım”, “Çalışma Hayatım” ve “Hac İşlemleri” tümleşik hizmetlerinin akabinde “Askerliğim” adıyla yeni tek tümleşik hizmet çalışması hayata geçirildi.

Vatandaşlar, söz konusu hizmeti kullanarak, askerlik bilgilerini görüntüleyebilecek, askerlik işlemlerini gerçekleştirebilecek ve askerlik süreçleri hakkında malûmat alabilecek.

“Askerliğim” hizmeti, kullanım esnasında kullanıcıyı otomatik olarak içinde durduğu döneme yönlendirecek. Ayrıca yoklama döneminde, getirme ve sevk döneminde ya bile yedeklik döneminde bağcıklı vatandaşlara kısa mesaj (SMS) yoluyla bilgilendirme dahi sağlanacak.

5 dönemden oluşan tümleşik hizmetle askerlik durumuyla ilgili tüm işlemler yapılabiliyor.

açınık-Devlet Kapısı üzerinden sunulan, “Askerlik çağı öncesi” dönemde henüz askerlik hizmeti yükümlülüğü olmayan vatandaşlar askerlik çağının başlamasına ne kadar süre kaldığını görebilecek.Yoklama festival

“Yoklama” döneminde ise vatandaşlar, askerlik çağının başlangıcından muvazzaflık hizmetinin mukaddime tarihine kadar olan süreyi görebilecek. Askerlik yükümlülüğünü yerine getirecek vatandaşların, sağlık ve öğrenim durumlarıyla meslek ve niteliklerinin tespit edilmesi için ekranda tamlanan süre içinde yoklama işlemlerini tamamlamaları gerekecek.

Kullanıcılar, yoklama işlemlerine “Askerlik hizmetimi yerine getirmek istiyorum (yani yoklama başvurusunda bulunacağım)” veya “Askerliğimi ertelemek istiyorum (yani erteleme başvurusunda bulunacağım)” seçeneklerinden kendilerine uygun olanı seçerek başlayabilecek.

Celp ve sevk festival

Yoklama işlemlerini tamamlayanlar, “Celp ve sevk bilgileri” sayfasından hizmet şekli, kuvveti, terbiye birliği, sınıfı, rütbesi, getirme ve sevk dönemiyle, sevk tarihi bilgilerini içeren sınıflandırma sonucunu bilgilerini öğrenebilecek.

Sınıflandırma sonucu malûm olan vatandaşların “Sevk Başvurusu” butonuna tıklayarak sevk başvurusu işlemlerini sayfada tamlanan süre içinde tamamlaması gerekiyor. Sevk belgesinde öngörülen süre içinde birliğine katılmaması durumunda ekranındaki bilgiler “Bakaya” olarak düzenlenecek.

Sevk işlemini tamamlayanlar, sayfanın altında bağcıklı “Sevk Belgesini Görüntüle” kısa yolu sayesinde sevk belgelerine ulaşabilecek.

Muvazzaflık festival

Vatandaşın sevk belgesinde yazan sevk tarihinden, terhis tarihine kadar silah altında geçirdiği süreyi ifade fail “Muvazzaflık festival” sayfasında ise vatandaşın sınıfı, rütbesi, getirme ve sevk festival, sevk tarihi ve sevk edildiği birliğe ilgili bilgiler bulunuyor.

Bu yazı altında muhtemel terhis tarihini dahi görebilecek. Ayrıca, kullanıcının askerliği süresince izninin veya hava değişiminin bitişinde birliğine katılmaması halinde askerlik akıllandırma sayfada görüntülenebilecek. Bu merkezde birliğine teslim olmak üzere en yakın askerlik şubesine gitmesi veya aracısız birliğine katılması gerektiği uyarısı kullanıcının sayfasına yansıtılacak.

Yedeklik festival

“Yedeklik festival”, başlığı altında muvazzaflık döneminin bitiminden askerlik çağının sonuna kadar olan süre akıllandırma gösteriliyor.

Sayfada yedeklik döneminin hangi tarihten itibaren başladığı ve hangi tarihe kadar sürme ettiğiyle ilgili rastlantı erişebilecek. Yedeklik döneminin bitmesine kalan süre, otomatik olarak hesaplanacak ve ekranda yer matlûp.

Muvazzaflık hizmetini tamamlamış ve yedeklik festival içinde bağcıklı vatandaşların sefer görev emri, seferberlik tatbikatı veya ferdi seferberlik beyin görevi bulunması durumunda sayfa içinde bilgilendirme bölümünde belirtilecek.

Askerlik hizmetini tamamlamış vatandaşlar terhis bilgilerine sayfa içinden erişebilecek. Ayrıca askerlik hizmet borçlanması işlemlerini yapmak isteyen vatandaşlar sayfada bağcıklı Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik borçlanması işlemleri bölümünden işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Kullanıcılar merak edilen sorulara ilgili cevaplara bile “Size Özel Sorular ve Cevapları” antetli bölümden erişebilecek.

AAYASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi’ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse da özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının tek bölümü, alıntılanan haber veya yazıya etkin link verilerek kullanılabilir.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.