Bitirdikten sonra bira içmeyi tercih ettik, ABD’yi dolaşan uzun mesafe bisikletçisini anlatıyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Üç bin dağ sırtına binmeyi nasıl başardılar, neden alkolü tercih ettiler ve kim kimi beklemek zorunda kaldı? Otuz üç yaşındaki Roman Bojda, Amerika’daki son bisiklet macerasını anıyor.

Bikepacking’in Üçlü Tacı nedir?
Bunlar Kuzey Amerika’daki üç kraliyet rotasıdır. Kanada’dan Meksika’ya kadar Rocky Dağları boyunca uzanan ve 4.400 kilometre uzunluğundaki Tour Divide ikoniktir. Bir diğeri ise Meksika sınırından Büyük Kanyon üzerinden Utah sınırına kadar uzanan yaklaşık 1.200 kilometre uzunluğundaki Arizona Yolu. Ve sonra en kısa ama muhtemelen en zor olan Colorado Yolu var. Yaklaşık 850 kilometre uzunluğunda olmasına rağmen en yüksek dağların arasından geçiyor. Ortalama yükseklik 3000 metrenin üzerindedir. Ortağım Johana ve ben bu rotayı (üç rotanın sonuncusu) bu Ağustos ayında tamamlamayı başardık.

Tam donanımlı, yan çantalarla asılan ve dış destek gerektirmeyen bisikletlerle ABD’de toplam yaklaşık 6.500 kilometre yol kat ettiniz. Üç kraliyet yolunun tamamını geçmek ne kadar zamanınızı aldı?
Temelde beş yıl. Başlangıçta hedefimiz üçünü birden tamamlamak değildi. Amerika’yı kuzeyden güneye geçerek mümkün olduğunca çok şey görmek için ilki olan Tour Divide’ı yapma hayalimiz vardı. Ve sonra yavaş yavaş kristalleşti. Tour Divide’ı Haziran 2018’de, Arizona Trail’i geçen yıl ve Colorado Trail’i Ağustos’ta tamamladık.

Bu rota Denver’da başlıyor ve Durango’da bitiyor. Onun senin için en zor kişi olduğundan bahsetmiştin. Suçlu yüksek irtifa mıydı?
Evet, 3 bin metrenin üzerinde bisiklet sürmek nefesi yormaya başlıyor. Bizim koşullarımızda, örneğin Jizerka’da, ağır, tam yüklü bir bisikletle yolculuk yapılacak yerlerde, kendilerini gereksiz yere yormamak için orayı itmeyi tercih ediyorlar. Geziye çok fazla zamanımızın olmaması da bizim için zorlayıcıydı. Toplanmamız, oraya uçmamız, bisikletleri yapmamız, Denver’dan bir şeyler satın almamız, başlangıca gitmemiz, her şeyi sürmemiz ve sonra aynı şeyleri geri getirmemiz gereken on altı günümüz vardı. İklime alışmak için zaman yoktu. Önceden 3 bin metre sınırına kadar bir hafta tırmanmak ideal olur, o zaman stres altında o yüksekliklerde daha rahat nefes alınabilir. Rota, Durango’dan Denver’a kadar uzanıyor ve 2.200 metreden 3.400 metreye tırmanıyor. Denver’dan başlamayı seçtik, bu yüzden ilk gün üç bine ulaşamadık ama ikinci gün akşam saatlerinde bu en azından biraz daha yavaştı.

Burun kanaması gibi herhangi bir sağlık sorununa hazırlıksız yakalandınız mı?
Gelir mi diye endişeliydik ama çok şükür gelmedi. Mümkün olduğu kadar yenilenmeye çalıştık. Genellikle saat yedi civarında başlıyorduk ve akşam gün batımında veya hafif karanlıkta bitiriyorduk. Doğayı kaybetmek istemediğimiz için zifiri karanlıkta araç kullanmadık. Biz de uykuyla yenilenmek istedik. Yaklaşık on beş saat boyunca aktiftik ve geri kalanını uyumaya çalıştık. O irtifada nasıl davranılması gerektiğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırdığımızda ortaya çıkan şeylerden biri de alkol oldu. Bir bira içmeye karar verdik, ancak bitişten sonra akşam kamp alanında bir veya iki bira içmek her zaman güzeldir. Bu sefer gerçekten bütün zamanımız yoktu. Bitiş çizgisinde sadece ikimiz vardı ve sanki beş tane içmişiz gibi hissettim. Alkolden uzak durmaya çalıştık ve bunun davanın yararına olduğunu düşünüyorum.

Yükü fiziksel ve zihinsel olarak nasıl karşıladınız?
Yorgunluk çok büyüktü. İlk iki gün jet lag’den kurtuluyorduk, sonra rakım, parkurun zorluğu, bisikleti çok zorlamak zorunda kaldık. Çoğunlukla tek hatlı bir yol boyunca gidiyor ve her zaman dikkatli olmamız gerekiyordu. Birçok yer kumla kaplı, çoğu zaman patika yokuşa doğru kesiliyor, taşlar var. İnsan her zaman uyanık olmalıdır. Başını eğip yirmi ya da otuz kilometre boyunca düz gidebildiği Tour Divide gibi değil. Genel olarak oldukça yorgunduk. Johana, etaptan sonraki üçüncü veya dördüncü günde, çok sayıda büyük taşların bulunduğu ve yirmi kilonun üzerindeki yüklü bisikleti kaldırmak zorunda kaldığımız 3800 metreye kadar olan sırtlarda bisikletleri birkaç saat boyunca ittiğimizde, o Kollarını hiç kaldıramıyordu, çok yorgundu. Ama yine geçecek. Ertesi gün kaplıcalara vardık, burada en az bir akşam uzun bir dinlenme ısmarladık ve burada yenilendik.

İkiniz de fizik tedavi yapıyorsunuz. Yol boyunca işten edindiğiniz bilgileri kullandınız mı?
Aşil ve dizler için kinesiyoloji bandını her zaman yanımızda taşıyoruz, çok şükür her zaman fiziksel bir sorun yaşamadan idare ediyoruz. Yol boyunca vücut hayatta kalma moduna girer. Günlük yaşamımda çeşitli ağrılarım ve beni rahatsız eden şeyler var. Yola çıktığımda A noktasından B noktasına gitmem gerektiğini bildiğim anda tüm bunlar beni terk ediyor ve vücut farklı çalışmaya başlıyor. Ayaklarımızın üzerinde durduğumuz hareket olabilir. Hareket ediyorsun, yemek pişiriyorsun, uyuyorsun. Bu özgürleştirici. Nerede uyuyacağınıza, ne yiyip içeceğinize sadece siz karar veriyorsunuz.

Peki ya kriz üç binde de buldu mu seni?
Kriz günü son gündü. Tıklamak istediğinizi zihinsel olarak zaten biliyorsunuz. Son günün arifesinde, yaklaşık yetmiş kilometre kala hâlâ Durango’nun oldukça üzerindeydik. Ve hâlâ 3800 metredeydik. Kendinize yavaş yavaş inip ineceğinizi söylüyorsunuz. Ve mesele bu değil; hâlâ orada el sallıyorsun. Akşam açıkta kalan sırta bir fırtına geldi. Ağaçların gözden uzak olması sinir bozucuydu. Yorulduk, gol arifesinde psikoloji rol oynuyor. Tam yağmurda ağaç sınırına ulaştık. Yüzeyi yapışkan ve ıslandığında kaymayan bir tür kırmızı kilden oluşuyordu. Ancak su fazla olduğunda emici olmayan yüzeyde dere gibi akar ve çok fazla kaymaya başlar. Kızıl bir akıntıya doğru gidiyorduk ve bu oldukça büyük bir krizdi. Ama sonunda sık ağaçların altında çadır kurmak için harika bir yer bulduk.

Ancak tüm uzun mesafeli rotalarda inişli çıkışlıdır. Esiyor mu, sürüyor mu, parlak mı, bazen çok parlak olabilir. Her zaman bir şeyler bulabilirsin ve ruh seninle oynuyor. Ancak çoğu zaman insan çabalıyor, sevdiği işi yaptığı ve dışarıda olduğu için olumlu bir ruh halindedir.

Hiç bisikletinizden düştünüz mü?
Her birimiz Colorado Trail’de pek de kötü olmayan iki düşüş yaşadık. Gerçi Johana bir kez burnunu çarptı. Düştüğünü gördüğümde sanki kırmış gibi görünüyordu ama sonuçta hiçbir şey olmadı. En sonunda, bitiş çizgisine iki kilometre kala daha ciddi bir düşüş yaşadım. Heyelan nedeniyle düştüm, bisikletten atladım ve düşündüm – o artık bir aptal. Ama sonunda sadece pantolonum yırtılmıştı, kırık yoktu ve bisiklet iyiydi. Biraz nefes alıyordum.

Hiç vazgeçmek istedin mi?
Bu tür düşünceler sıklıkla aklınızdadır, ancak sonra en yakın medeniyetin zaten bir günlük yolculuk mesafesinde olduğunu ve yine de oraya gitmeniz gerektiğini fark edersiniz. Zaten uçağınız belki on gün sonra kalkıyor, o yüzden orada beklemeniz gerekiyor. Kuzey Amerika’yı çok uzakta gören biz Avrupalılar için bundan vazgeçmek, onu evinin arkasında tutan birine göre çok daha zordur. Burada, Avrupa’da, bir trene bineceğinizi veya eve kolay bir şekilde gidip geleceğinizi bildiğinizde vazgeçmek, okyanusun ötesinde bir yerden vazgeçmek çok daha kolaydır. Ne kadar zaman, para ve buna yatırım yaptığınızın farkına varmak, onu bitirmek için daha fazla motivasyona yol açar. Daha önce bu kadar ciddi bir kriz yaşadığımızı sanmıyorum, bu yüzden onu bitirmek ve gerçekten gerçekçi bir şekilde düşünmek istedik. Olumlu olan her zaman galip geldi.

Nerede bisikletli çiftlerle karşılaşsam, genellikle erkek önde, kadın ise onun çok gerisinde bisiklet sürer. Nasılsın?
Bu biraz farklı. Çek Cumhuriyeti’nde gezintiye çıktığımızda daha hızlıyım. Rota genellikle daha kısa olduğundan bazen beklemek zorunda kalıyorum. Ama temelde değil. Ama o uzun rotalarda siliniyor. Her zaman belli bir hızda sürersiniz. Bazen daha hızlı iniyorum ya da yokuş yukarı çıkıyorum, sonra dönüşümlü olarak değişiyor. Johana dışında bir krizim var ve bazen o da beni bekliyor. Kriz durumlarında Johana’nın bir tür hayatta kalma moduna girip o kadar hızlı sürmesi, benim ona hiç yetişememem sık sık başımıza geldi. Bu farklı. Seyahat ortamında birbirimizi o kadar iyi anlıyoruz ki, birbirimizi geciktirmekte hiçbir sorun yaşamıyoruz. Herkes ne yapacağını, kendisi için en iyisinin ne olduğunu biliyor. Paketlemede veya yiyecek hazırlamada bile. Birbirimizi tamamlıyoruz ve bu bizim için işe yarıyor.

Gün içinde konuşacak vaktin oldu mu?
Birlikte gitmedik. Bisikleti günde birkaç saat ittiğimizde yer açılıyor. Veya düz olduğunda. Ya da biri yoluna devam eder ve biz hep birbirimizi bekleriz. Ancak çoğu zaman etrafınızda hiçbir şey ve hiç kimse olmadığında ve diğer kişinin sizi aradığını veya bir şeyler olduğunu bile duymadığınızda bir miktar transa girersiniz.

Amerika’daki uzun mesafeli yollar vahşi hayvanlarla eş anlamlıdır. Onlarla tanıştın mı?
Rocky Mountain bölgesinde ayılar, pumalar, kurtlar, çakallar, büyük av hayvanları ve çok sayıda kuş bulunur. En büyük tehlike bir ayı olabilir. Montana’da ayrıca boz ayılar da var ve bu gerçekten büyük bir sorun olabilir. Şans eseri kendisiyle tanışmadık. Bir boz ayı ve iki siyah ayı gördük, en kötü deneyimimiz ise Slovakya’da yavrulu bir dişi ayıyla karşılaştığımızda geldi. Bizi ABD’ye kaydettirdiler ve kaçtılar. Tour Divide’da Montana’da bir boz ayının bir insanı öldürmesinin üzerinden birkaç yıl geçti. Geceleri onu yemekle uyudukları çadırdan çıkardı. Özellikle Colorado’da çadırdan uzakta bir ağaca yiyecek astık. Uyuduğunuz yerde yemek yemediğiniz üçgen kuralını uygulamaya çalıştık. Ayrıca yemeği başka bir yere asıyorsunuz. Yaklaşık yüz metre uzakta olmalılar. Bu şekilde bir ayı ya da başka hayvanlarla çarpışmayı önledik.

Peki bundan sonra nerede olacak? Avrupa’yı mı dolaşacaksınız?
Ne zaman ABD’nin batısına bir sonraki seyahatimizi planlasak, jet lag, uçuşun zorluğu ve genel lojistikle başa çıkabilecek kadar genç olduğumuzu kendimize söyleriz. Ve yaşlandığımızda ve yorulduğumuzda Avrupa’ya gitmek için yeterli zamanımız olacak. Ve hala, bahsedilen tüm rotaların bir yılda tamamlanması gereken “Triple Crown Challenge” var… Bunu yapmak istediğimizi söylemiyorum ama ne olacağını asla bilemezsiniz.