Cbi, eski ssp hakkında yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı | Chandigarh Haberleri

NoNaRT

Global Mod
Global Mod


CHANDIGARH: Merkez Soruşturma Bürosu(CBI) Jalandhar Polis Komiseri hakkında ön soruşturma (PE) başlatıldı. Kuldeep Singh Chahal Chandigarh’ın SSP’si olarak görev yaptığı süre boyunca yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla.
Kaynaklara göre soruşturma, Punjab Valisi ve UT Yöneticisi Banwarilal Purohit’in referansına dayanarak başlatıldı.
Punjab kadrosunun 2009 toplu IPS görevlisi, 29 Eylül 2020’de üç yıllık bir dönem için Chandigarh SSP’yi Kadrolar Arası vekil olarak devraldı. Ancak geçen yıl 12 Aralık’ta, görev süresinin tamamlanmasına 10 ay kala, Purohit’in talimatıyla erkenden ebeveyn kadrosuna geri gönderildi.
Purohit, geçen yıl 14 Aralık’ta Punjab başbakanı Bhagwant Mann’a yazdığı bir mektupta şunları belirtmişti: “UT SSP Chahal’ın suiistimaliyle ilgili ciddi girdiler geldiğinde, bunların gerçekliğini güvenilir kaynaklardan doğruladım, sonra şefe telefon ettim ve iletişim kurdum. . sekreter, Punjab, 28 Kasım 2022’de UT’yi kaldırma kararım SSP Çahal kritik öğenin. Aynı zamanda, SSP, UT pozisyonu için verimli IPS görevlilerinden oluşan bir heyet göndermesini tavsiye ettim.” Pencap hükümetinin bugüne kadar Chahal hakkında herhangi bir soruşturma başlatmadığı öğrenildi.
Kaynaklara göre, Chahal aleyhindeki iddialardan biri, geçen yıl Elante alışveriş merkezinin arazisindeki yemek salonunun tatiliyle ilgili bir anlaşmazlığa kişisel olarak karışması. Ayrıca geçen yıl Chandigarh’daki önemli bir alışveriş merkezinin üst düzey yöneticisi olan etkili bir kişiye karşı açılan cinsel taciz davasının kaydını geciktirmekle de suçlanıyor. Chahal’a şehirdeki bir evin yasadışı işgalini desteklemekle de suçlamalar yöneltildi.
Chahal, Punjab karakoluna ihbarda bulunduktan sonra, bir süre postasız kaldı. 21 Ocak’ta, DIG rütbesine terfi etmesi üzerine nihayet Jalandhar Polis Komiseri olarak atandı.
İlginç bir şekilde, Pencap Valisi Purohit’in Jalandhar’daki Cumhuriyet Bayramı’nda devlet düzeyindeki tören sırasında ulusal bayrağı açması gerektiğinden, Chahal törene katılmak yerine iki gün izin almayı seçti. Chahal başlangıçta Chandigarh Polisine Alt Müfettiş Yardımcısı (ASI) olarak katıldı ve 2009’da IPS Görevlisi oldu.