Covid: Haftalık Covid vaka yükü Pb’de 4 haftada %163 arttı | Chandigarh Haberleri

NoNaRT

Global Mod
Global Mod


CHANDIGARH: Vakalardaki son artışa rağmen insanların Covid-19’a karşı temkinli davranmasıyla Pencap, son dört haftada haftalık vaka yükünde yaklaşık %163,41’lik bir artış kaydetti.
Uzun bir durgunluğa tanık olduktan sonra, Covid vakaları son haftalarda kademeli olarak arttı, ancak eyalet hükümeti şimdiye kadar insanların yeniden Covid’e uygun davranışları izlemeye başlamasını sağlamak için harekete geçmedi. Uzmanlar, geçmiş deneyimleri göz önünde bulundurarak, düzeltici önlem alınmazsa durumun hızla kötüleşeceğinden korkuyor.
Eyalet, Şubat ortasından bu yana vakalarda istikrarlı bir büyüme görüyor ve 25 Şubat ile 3 Mart arasındaki haftalık vaka sayısını 24 Mart’ta sona eren haftada 41’den 108’e çıkardı. Pencap’ta iki hafta önce yaklaşık %137,8’di.
Haftalık pozitiflik oranı %5,88 olan, Fazılka DSÖ tarafından belirlenen %5 izin verilen sınırın üzerinde bir pozitiflik oranı ile en çok etkilenen ilçe olarak ortaya çıktı. faridkot %5,56, Mohali %2,98, Kapurthala %1,37 ve Amritsar %1,33’tür. Bu ilçelerin tümü, haftalık pozitiflik oranına sahip olup, ülke ortalaması olan %1,31’in üzerindedir.
Halk Sağlığı Eğitimi ve Araştırması Stratejik Enstitüsü (sifer) Başkan Dr. Rakesh Kumar Gupta virüsü kontrol etmedeki gevşeklik konusunda uyardı. “Pandeminin başlangıcından bu yana, önleyici ve çevreleyici tedbirlerin uygulanmadığı durumlarda vakalar hızla arttı. Geçmiş hatalardan dersler çıkarılmalıdır. İşler çığırından çıkmadan önlem alınmalı” dedi. Doktor Gupta.
DURUM DAHA KÖTÜ
HP’DE, HARYANA
Komşu Himachal Pradesh ve Haryana’daki durum Pencap’tan bile daha kötü. Her iki eyalette de geçen hafta kaydedilen vaka artış oranı, iki hafta öncesine göre Hindistan genelindeki ortalama %204,7’nin çok üzerindeydi. Vaka sayısı tepe eyalette %517,4 ve Haryana’da %441,4 arttı.
Son haftalarda günlük vakalardaki artış nedeniyle Himaşal’daki aktif vaka sayısı 354’e çıkarak bölgenin en yüksek rakamına ulaştı. Haryana’da 149 ve Pencap’ta 108 aktif vaka var.