Gulashfest veya doğal plaj. Belediyeler jüriye ne kadar iyi yaşadıklarını gösteriyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
“Kayıtlı belediyeleri birçok alanda değerlendiriyoruz. Bunlar kavramsal belgeler, sosyal yaşam, vatandaşların faaliyetleri, iş dünyası, bina fonunun bakımı, sivil olanaklar, enerji tasarrufu, kamusal alanların veya doğal unsurların bakımı ve belediyedeki yeşilliktir” diye sıralıyor, Bölgesel Konsey Üyesi Jiří Ulvr Ekonomik ve Bölgesel Kalkınma.


Bílá Kostel nad Nisou'nun geçen yılki başarısının ardından Zlatá Olešnice, jürinin değerlendirme maratonu kapsamında ilk belediye olarak hazırlandığı yarışmaya bu yıl on birinci kez katıldı.


“Programı hazırladık, Zlatá Olešnica'da yaşamın ne kadar güzel olduğunu, burada sosyal yaşamın ne kadar zengin olduğunu göstermek istiyoruz. Bu esas olarak köylerinin daha güzel olmasını ve burada daha iyi yaşamasını isteyen köydeki vatandaşların ve derneklerin takdiridir” diyor Zlatá Olešnice Jiří Černý belediye başkanı.


Mníšek u Liberec yarışa yalnızca üçüncü kez katılıyor ancak büyük bir başarı umuduyla. “Sonuçta hazırlıklar çok zamanımızı alacak ve oldukça zorlu bir rekabette nihayet başarılı olmak istiyoruz. Bizim için zafer, her şeyden önce belediyemiz için büyük keyif aldığımız bitmek bilmeyen çalışmanın ödülü anlamına geliyor. Sonuçta her belediye başkanı köyünün mümkün olduğu kadar güzel olmasını ister” diyor yerel belediye başkanı Roman Slezák.


Komiteyi meşgul etmek için iki saatMotivasyon belediyelere maddi ödül verilmesinin yanı sıra turistlerin artan ilgisidir. “Gurur duyacağımız çok şey var, barajda yüzmek halk arasında çok popüler, güzel bir doğal plaj, barajın etrafında bir yol ve iyi bir restoran var. Mníšek'ten birçok bisikletçi Jizera Dağları ve ötesine bisikletle gidiyor. Köyün yenilenen merkezi, özellikle her gün buraya toplanan gençlerin ilgisini çekiyor. Mníšek belediyesi aynı zamanda Keşiş Balosu, domuz eti ziyafetleri, gulaş festivali, çocuk günleri veya yaz sinemaları gibi bir dizi sosyal etkinlik de düzenliyor” diyor Mníšek belediye başkanı.


Belediyelerin komiteyi programlarıyla meşgul etmek için tam iki saati var ve bu, Roman Slezák'a göre çok kısa bir süre. “Bununla birlikte, her belediyenin adil olarak ölçülen aynı miktarda zamanı vardır” diye belirtiyor.


Liberec bölgesel turunun ödüllendirilmesiyle ilgili tören duyurusu 8 Ağustos'ta kazanan köyde yapılacak. Ulusal tur daha sonra Eylül ayının başında devam edecek, bölgesel turların kazananları değerlendirme komitesi tarafından tekrar ziyaret edilecek ve 2024 Yılın Köyü unvanının kazananı 21 Eylül'de Uherské Hradiště'de açıklanacak. Geçen yılın ulusal kazananı Zlín bölgesindeki Ostrožská Lhota köyü oldu.