Herkes yaralıları ağaçtan uzaklaştırmaya çalıştı, hemşire yıldırım çarpmasını anlattı

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Liberec hastanesinde hangi pozisyondasınız?
Travmatoloji ameliyathanelerinde alet teknisyeniyim.

Yani akut vakalarla ilgili ilk elden deneyiminiz var mı?
Ben kurtarıcı değilim, bununla daha sonra ilgilenmeyi tercih ederiz.

Neden Vratislavice'deydin?
Çocuklarımla oradaydım. Bir tanesi orada gösteri yapmıştı, Spor Akademisi'nde aerobik yapmıştı. Ama yağmur yağdığı için oraya gitmek istemedik.

Ne oldu?
Yaklaşık bir saat süren gösteri sırasında hiç yağmur yağmadı. Sonra aniden, birdenbire karla karışık yağmur başladı. En fazla beş, on dakika sürdü. Aniden şimşek çaktı. Doğrudan ağaca çarptığını sanmıyorum ama aşağı indi.

O anda neredeydiniz?
Şu ağaca yaklaşık otuz metre uzaklıkta. Bundan kısa bir süre önce biz de altında duruyorduk, çünkü bütün kulüp altında elliye yakın çocukla toplu fotoğraf çekiyorduk. Daha sonra yiyecek almak için ayrıldık.

O anda koptuğunda ne oldu?
Düşen bir ağaç ya da dal var mı diye baktım. Ama hepsi bu, herhangi bir panik kaydetmedim.

Peki yaralıların olduğunu nasıl çabuk öğrendiniz?
Tramvayla eve dönmek için kültür merkezine doğru yola çıktık. Ancak kültür merkezine varır varmaz bir beyefendi, çok sayıda yaralı olduğu için doktor aradığını söyledi. Bu yüzden hemen bacaklarımı çalıştırdım ve oraya koştum.

Orası nasıldı, ilk ne yaptın?
Reflektörlü yelek giyen bir bayanı kaydettirdim, bu yüzden kendimi hemşire olarak tanıttım ve eğer bir yerde yardıma ihtiyaçları varsa. Bana hayata döndürdükleri beyefendiyi gösterdi. Sonra yanımda yatan iki hastayı gördüm ve onların sorununun ne olduğunu bulmaya başladım. Bir beyefendinin alt uzuvlarında hareketsizlik vardı, sadece sürünüyordu ve kadının zırhı vardı. Her ikisinin de bilinci yerindeydi, bu yüzden ikisiyle birlikte kaldım, onlara göz kulak oldum ve sağlık görevlilerinin gelmesini bekledim. Bayılmasınlar diye onları izliyordum.

Sonra hastaneye mi transfer oldun?
Travma planı devreye girdi, cep telefonumuza gidiyor. Aynı zamanda bugün telefon hizmetim var, dolayısıyla bir şey olursa diye telefondayım. Bu nedenle yarım saat içinde ikinci takım olarak gelmem gerekiyor.

Ve bu oldu.
Çabucak eve geldim, kuru elbiselerimi giydim ve gitmem gerekip gerekmediğini soran bir telefon görüşmesini bekledim ve sonra oradan ayrıldım.

Bütün durumu nasıl değerlendirirsiniz? Herkes olması gerektiği gibi mi davrandı?
Yardıma gelince, yardım açıkça mükemmeldi. Olay yerine hemen ambulans sevk edilirken, olay yerine hemen sevk edildi. Herkes, sıradan insanlar bile, yaralıları hemen ağaçtan uzaklaştırmaya çalıştı çünkü ağacın tekrar çatlayıp çatlamayacağını bilmiyorduk.