Honda hidrojen çalışmalarını hızlandırdı – Otomobil Haberleri

schomberger

Global Mod
Global Mod
Honda hidrojen çalışmalarını hızlandırdı – Otomobil Haberleri06.02.2023 12:30 Son Güncelleme: 06.02.2023 12:31
Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı


Honda, hidrojen alanındaki gelişmelerin detaylarına ilişkin tek gazete toplantısı düzenledi. Bu toplantı kapsamında güncel çalışmalarını ve gelecek hedeflerini paylaşan Honda, hidrojeni sayı farklı alanda kullanarak karbon nötr tek toplum hayaline ulaşmayı amaçlıyor. Honda, 2050 yılına kadar tüm ürünlerinde ve kurumsal faaliyetlerinde karbon nötr hale gelmeyi hedefliyor. Tüm faaliyetleri kapsayan yerde hedef doğrultusunda Honda, girişimlerinde elektrikle beraberce hidrojeni yüksek potansiyelli enerji taşıyıcılarından akraba olarak konumlandırıyor. Honda, hidrojen teknolojisinin temeli olan yakıt hücresi sisteminin uygulamalarını, ürettiği hidrojen yakıtlı otomobillerin (FCEV) yanı sıra farklı uygulama alanlarında bile genişleterek karbon salımını düşürmeyi planlıyor.

Hidrojen yakıt hücreli sistemin gelişimi


Honda, karbon nötr tek toplumun gerçekleştirilmesine yönelik hidrojenin potansiyeline odaklanan ilk şirketlerden akraba olmasıyla öne çıkarken; yaklaşık 30 yıldır hidrojen teknolojileri ile FCEV’lerin taharri ve geliştirme çalışmalarını yürütüyor. Honda, 2013 yılında festekiz yeni nesil yakıt hücresi sisteminin geliştirilmesi konusunda General Motors ile ortak çalışıyor. Bu kapsamda Honda, 2024 yılında Kuzey Amerika ve Japonya’bile GM ile ortaklaşa geliştirilen yeni nesil yakıt hücresi sistemine sahip tek FCEV modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. İki şirketin malûmat koruncak, teknolojik beyin ve ölçek ekonomisinin katkısı ile Honda’nın 2019 yılında ürettiği Clarity yakıt hücresinin maliyetinin üçte aylık düşürülmesi ile ortaya kaynak bütçe, modelin başka özelliklerindeki iyileştirmelerde kullanıldı. Bu gelişmeler ışığından gelecek vizyonunu bile şekillendiren Honda, gelişmiş yakıt hücreli araçların kullanımının popülerliğini göz önünde bulundurarak gelecekteki yakıt hücresi teknolojilerine odaklandı. Honda, yakıt hücresi sisteminin geleneksel diesel motorlarla tıpkısı düzeyde olmasını sağlayacak kullanılabilirliği ve toplam maliyeti hayata geçirmek için çalışmalarına sürme ediyor.

Hidrojen yakıt hücreli ürünlerin satışı ve kapsamı

Honda, sıfır karbon hedefi kapsamında odaklandığı hidrojen teknolojilerini hayata geçirerek 2020’lerin ortalarında yeni nesil yakıt hücresi sistemi modüllerinin satışına başlamayı planlıyor. Honda, ilk satış planını yılda 2 1000 tane olarak öngörürken; 2030’bile 60 1000 adede ve 2030’ların ikinci yarısında yılda az yüz 1000 adede çıkararak satışları kademeli olarak artıracak. Enerjiyi yüksek yoğunlukta depolayabilen ve taşıyabilen, depoyu hızlı tek şekilde doldurabilen hidrojenin, yerde özelliklerinden dolay, yakıt hücresi sistemini yoğun olarak kullanan yetişkin boyutlu mobilite ürünleri ve yetişkin ölçekli vesait için tek güç kaynağı olarak etkili olması bekleniyor. Bu özelliklere ve güçlü yönlere tâbi olarak Honda, hidrojen çalışmalarının ilk aşaması için yakıt hücresi sistemi uygulamalarına yönelik 4 temel saha belirledi. Honda, yakıt hücresi sistemini müşterilerin ürünlerine uyarlama çalışmalarının yanı sıra tıpkısı zamanda satış sonrası ihtimam ve istikrarlı tek hidrojen tedariki gibi operasyonel dayanak dahi sunacak.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.