İki yıl, iki başarı. Aktris Baranová, Liberec’teki tiyatro için Thália’yı kazandı

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
2008’den bu yana bölgesel başkentte görev yapan oyuncu, teşekkür konuşmasında şu örneklere değindi: “Artık burada durabildiğim ve böylesine güzel bir ödüle sahip olabildiğim için Aktörler Derneği’ne teşekkür ediyorum. Bana on beş yıl boyunca oynayabileceğim bir yer verdiği için Šald’ın tiyatrosuna teşekkür ediyorum. Dizinin yönetimi Kačka, Jirko ve Lena’ya benim için bir rol aradıkları ve buldukları için teşekkür ederim ve şimdi bu rolü oynamayı gerçekten seviyorum. Ostrava’daki Janáček Konservatuarı mezunu, “O zaman oyunculuk meslektaşlarıma teşekkür etmek istiyorum, çünkü onlar sayesinde bebek bezinden kraliçeye dönüştüm” dedi.

Marie Antoinette’in iyi bir gösteri olduğunu, iyi yapılmış bir iş olduğunu ve Liberec tiyatrosunun bu oyunla ödülü hak ettiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi. Baranová gülerek “Ve son olarak kendime teşekkür ediyorum” dedi.

Başkanlığını Jana Paterová’nın yaptığı jüri, oyuncunun performansını hem teknik hem de dahili olarak benzeri görülmemiş bir performansla övdü. Diğer şeylerin yanı sıra değerlendirmesinde şunları belirtti: “Karólína Baranová’nın konuşması duygusal açıdan son derece zengin ama aynı zamanda çok düşünceli. Karakterin karakterine dair derin içgörüsüyle dikkat çekiyor (…) Garip konuşmaları bile karakterin benzersiz bir şekilde hareket ettiği anlarla değiştiriyor. Şaşırtıcı bir şekilde ve tam ihtiyaç duyulduğu anda. Asla bir kalıplaşmış düşünceye düşmez (…).”

Tarihsel kaynaklar, çağdaş konsept

Marie Antoinette oyunu konuk yönetmen Janka Ryšánek Schmiedtová tarafından Liberec drama topluluğuyla birlikte hazırlandı. Yazarı David Adjmi tarihi kaynaklara dayanıyordu, ancak yönetmene göre sıra dışı kahramanını çağdaş bir bakış açısıyla algılayabiliyor.

“Marie Antoinette’in hikayesi, kendisini çok kötü bir durumda bulan çağdaş bir kadının hikayesidir. Nasıl başa çıkacağını bilmediği pek çok gücü eline alıyor. Hayattaki gibi. Bu bir komedi değil ama bir trajedi de değil” dedi yönetmen bu yıl Şubat ayında. Šalda’nın tiyatrosu bu yıl Thalia yangınında daha fazla sıkıntı yaşadı. Martin Polách ayrıca drama dalında daha geniş bir adaylık aldı; opera için Lívia Obručník Vénosová, müzikal için Jakub Hliněnský ve bale için İspanyol dansçı Nuria Cazorla García.

Son olarak Thalia heykellerinin de Liberec Bölgesi’nden geldiğini belirtmekte yarar var. Bunlar Lindau’daki Ajeto izabe tesisindeki cam yapımcılarının eseridir.