Jablonec firması bebek bezi dünyasında başarılı oldu, şimdi de softshell kıyafetleri ekledi

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
İlk hamileliğimde boş zamanlarımda bez bebek bezi yaparak başladım. O zamanlar, on iki yıl önce, piyasada bunlardan pek yoktu, varsa da onlar da nasibini aldılar. İlk parçalara gösterilen yoğun ilgi üzerine Lucie Hladíková ve eşi daha sonra bir web sitesi açarak başka süslü ürünler de eklediler.

Bugün, Jablonec nad Nisou merkezli şirketleri Petit Lulu'nun neredeyse üç düzine çalışanı var ve ekolojik bebek bezleri ve benzeri sürdürülebilir ürünlerin Avrupa'daki ve dünyadaki en büyük üreticilerinden biri.

“Bir gün yurt dışına da teslimat yapacağımızı hiç düşünmezdim. Başlangıçta sosyal hizmetle uğraşıyordum ve burada aniden ekonomik olarak tamamen farklı düşünmeye başlamak zorunda kaldım. Kaç kez çalışanlara ve müşterilere yardım etmek istedim ama işler bu şekilde yürümüyor”, girişimci başlangıcını hatırlıyor.

“Yine de sert bir lider olmadığımı düşünüyorum, bu insanlarla çok fazla ilişkim var. Eğer çalışanlardan bir şey istersem gidip onu da yaparım. Kocam ve ben burada onlarla birlikteyiz.'

Tüm aile işine yavaş yavaş ve doğal bir şekilde dahil olan kişi, öncelikle yaratıcı ve grafik sanatçısı olarak kocası Lukáš'tı. Lucie gülerek “Başlangıçta çoğunlukla savunma yapıyordu” diye belirtiyor. “Fakat örneğin birinci ve ikinci Petit Lulu logolarını o yarattı. Bana kalsa tamamen farklı görünüyor. Biz çok farklıyız ama birbirimizi tamamlıyoruz” diye ekliyor.

Onlarca tasarım türü

Başlangıçlar deneme yanılma ile karakterize edildi. Malzemeler ve yeni üretim yöntemleri test edildi. Yavaş yavaş her şey daha verimli ve otomatik hale geldi.

Şu anda şirket, kadınlar için düzinelerce tasarım bebek bezi ve emici külot, önlük, aksesuar ve şimdi de çocuk kıyafetleri sunuyor. “Felsefemiz anlamlı şeyler yapmaktır. İster bebek bezleri ister sürdürülebilir malzemelerden yapılmış giysiler olsun.”

Şu anda en çok satanlar arasında kıyafetler, özellikle ceketler, pantolonlar, şapkalar, atkılar ve aynı zamanda organik pamuklu tişörtler yer alıyor. Yeni sunulan, geri dönüştürülmüş softshell'den üretilen giysiler 18.000 g/m/24 saat hava geçirgenliğine sahiptir, bu nedenle çocuklar bu giysiyle neredeyse hiç terlemezler. İşlevseldir, katmanlama için mükemmeldir, eğlenceli ve renklidir.

Tecrübeli Hladíková, “Bir anne çocuğuyla bize geldiğinde çocuk bundan hemen hoşlanır ve ayrılmak ister” diyor.

Yüzde onlarcaya varan indirim

Fiyatlar açısından Petit Lulu, son dönemdeki enflasyona ve enerji fiyatlarındaki artışa oldukça alışılmadık bir tepki verdi. Yapılan hesaplamalara göre insanlar artık bez bebek bezine yatırım yapmanın karlı olmadığını, tek kullanımlık olanları tercih ettiklerini söylüyor. Bu nedenle şirket bazı ürünlerin fiyatını yüzde onlarca oranında düşürdü.

“Enerji fiyatlarının artmasından sonra bebek bezlerimizin kaybettiği avantajı insanlara geri vermek istedik. Bu hâlâ çocuk başına 'bebek bezi dönemi' başına yaklaşık 12 bin tasarruf anlamına geliyor.”

Ancak Hladíková'ya göre her ebeveyn bu konuda kendisine en uygun olanı seçmelidir. Bazıları için bu gereksiz derecede karmaşık veya pratik değildir, bazıları ise tam tersine sistemlerini bulur ve artık hiçbir şey aramak, satın almak veya düzenli olarak sipariş vermek zorunda kalmaz.

Sahibi, örneğin bebek bezlerinin yıkandığını gördüklerinde genellikle ilk başta dehşete düşen eski nesilden komik tepkilerle karşılaşıyor. “Ama sonra bunu denerler ve çoğu zaman şaşırırlar. Örneğin kaliteli kumaşı beğeniyorlar” diye ekliyor.

Şirket, gelecekte sadece sonbahar ve ilkbahar mevsimlerine bağlı kalmamak için çocuk sweatshirt, yelek, termal içlik veya tulum üretimi de yapmayı planlıyor. Artık Česká Kamenice'de daha küçük bir üretim tesisinin de inşa edilmesi planlanıyor.