Jablonec'teki belediye binası daha fazla onarımı bekliyor. Ayrıca orijinal kapının bir kopyasını da alacak

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Tasarımcılar maliyetlerin yirmi beş milyon krona çıkacağını tahmin ediyor ve şehir, Entegre Bölgesel Operasyonel Programın Avrupa sübvansiyonundan on dört milyon kron elde etmek istiyor.


Belediye sözcüsü Jana Fričová, “Belediye binasına Winter'ın orijinal tasarımına göre yapılmış yeni bir giriş kapısı da verilecek, mevcut olanlar orijinal değil” dedi.


Geçen yıldan bu yana ulusal kültür anıtı olan belediye binası, 1931-1933 yılları arasında Liberec'li mimar Karel Winter tarafından inşa edildi ve bu bina onun en önemli projesi. Ancak belediyenin 2012'den bu yana neredeyse sürekli olarak uğraştığı tarihi binanın acilen yeniden inşa edilmesi gerekiyor.


Şu ana kadar yapılan yenilemelerin maliyeti neredeyse yüz milyon kronu buluyor. Şehir, belediye binasını 1930'lardaki formuna döndürmek istiyor. Bina kabuğu ve toplantı odaları da dahil olmak üzere pencereler onarıldı ve şehrin belediye başkanının ofisi de iki savaş arası orijinal paltosunda. Bir sonraki aşama, granit kaidenin rehabilitasyonunu ve çelik ızgaraların revizyonunu içeriyor.


Henüz planlama aşamasında olan sonraki aşamalarda kapı, vitrin ve pencerelerin revizyonu ele alınacak, tekstil tenteler yenilenecek, asma kat pencereleri revize edilecek ve tören salonu yanındaki teras erişilebilir hale getirilecek. Fričová, “Varsayımlara göre kamu düzeninin bu sonbaharda açıklanması gerekiyor ve projenin gelecek yıl uygulanması bekleniyor.” diye ekledi.


Bu onarım aşamasının tamamlanmasının ardından halkın büyük ilgisini çeken rehberli turlar daha da genişletilecek. “2023 yılında belediye binası turları 3 bin ziyaretçiyle oldukça popülerdi. Turun teras ve tören salonunu içerecek şekilde genişletilmesinin ardından katılımın daha da artması bekleniyor ve bu da projenin sürdürülebilirliği süresince, yani finansmanın bitiminden itibaren beş yıl boyunca bağlayıcı bir gösterge olarak izlenecek.” dedi. şehir sekreteri Marek Řeháček.


Yıldönümü için belediye binası da ulusal bir anıttır (29 Aralık 2023)