Ještěd’e giden teleferiğin fiyatı yorumlara göre değişiyor, Liberec Petřín’de ilham arıyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
“Statikum uzmanları makinenin kullanılamaz olduğunu düşünüyor. Oldukça mantıksal olarak fiyat buna karşılık geliyor çünkü şu anda orada bulunan cihazı geri yüklemek kesinlikle mümkün değil. Çek Demiryollarının değerlendirmesinin bunu nasıl ele aldığını göreceğiz ve bu, sonraki prosedür konusunda onlarla nasıl anlaşacağımız müzakerelere bağlı olacaktır,” diye açıkladı Mülk Yönetimi, Spor ve Spor Altyapısından Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Petr Židek.


České dráhy de değerlendirmesini zaten tamamladı ancak fiyatları farklı. ČTK ajansı, değerlendirmelerden ikincisinin tutarını açıklamayan ČD yönetim kurulu üyesi Jiří Ješeta’dan bir SMS bildirimi aldı.


“Halka açık değil ve henüz şehir tarafından da bilindiğini sanmıyorum. Şehirle bir toplantı olacak, burada sonuçlar hakkında birbirimizi tanıyacağız ve bir sonraki adımı tartışmaya başlayacağız, bu da örneğin bir revizyon uzmanı görüşünü içerecek, ki bunun zaten yapılması gerekecek.” diye ekledi Ješeta .


Liberec belediye başkan yardımcısı da fiyatın bir sonraki toplantıda belirlenmesini bekliyor. “Muhtemelen Çek Demiryolları’ndan geri satın almamız gereken mülkün değeri konusunda bir anlaşmaya varmamız gerekecek. Mesele şu ki, uzmanların her biri mülkü farklı bir bakış açısıyla görebilir ve bu nedenle fiyatların bize ne kadar yakın olacağını ve Çek Cumhuriyeti temsilcileriyle bir anlaşma bulmamızın bizim için ne kadar kolay olacağını göreceğiz. Demiryolları, yani Ulaştırma Bakanlığı ile” dedi Židek.


Ona göre raporun makine, arsa ve bina fiyatlarına ilişkin bir değerlendirme içermesi de uzmanların farklı bakış açısına yol açabilir.


Petřín’den ilham alındı“Şehir, Ještěd teleferiğinin tasarımı üzerinde çalışmaya başlamak için Petřín teleferiğinin tasarımcısı Anna Marešová’ya başvurdu. Orijinal kabinlerin artık çalışmayacağını, yenilerinin yapılması gerekeceğini biliyoruz ve kendisinden teklif alır almaz bunu değerlendirilmek üzere Konsey’e sunacağız. Liberec belediye başkanı Jaroslav Zámečník bir sonraki adımı şöyle anlattı: Arazinin sahibi olduğumuzda bundan sonra ne yapacağımızı açıkça söyleyebilmek için her şeyi yapıyoruz.


Ayrıca teleferiğin mekanik teknolojisine katılmak isteyen Liberec Teknik Üniversitesi’nden mühendislerin kendisine başvurduğunu da sözlerine ekledi. “Bana küresel teknolojik çözümleri almamamı ve fakülteyle benzersiz bir şey bulmaya çalışmamı söylediler. Hubáček’in Ještěd’i benzersiz kıldığı gibi, biz de bu geleneği korumaya çalışalım” diye ekledi Zámečník.


České drah teleferiği, Ekim 2021 sonunda meydana gelen trajik kazadan bu yana, kablonun kopması sonucu kabinlerden birinin yaklaşık otuz metre yükseklikten yere düşmesinden bu yana hizmet dışı kaldı. Kazada kondüktör hayatını kaybetti, 35 kişilik kabinde yalnız kaldı.


Belediye, işlevsiz durumdaki teleferiği mülk edinerek yeniden faaliyete geçirmek istiyor. Teleferik üreticilerine göre teleferiğin sadece temel onarımı güvenlik düzenlemeleri nedeniyle mümkün değil.


Belediye şu anda 900 bin kron karşılığında restorasyonunun ne kadara mal olacağı ve hangi seçeneğin en avantajlı olduğu konusunda bir değerlendirme hazırladı.