Kentsel alanda otonom sürüşü geliştirecek

schomberger

Global Mod
Global Mod
Kentsel alanda otonom sürüşü geliştirecek28.03.2023 15:35
Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı


Opel, Stellantis bünyesindeki tek Alman markası olarak Almanya Federal Ekonomi ve İklim Eylem Bakanlığı tarafından finanse edilen STADT:up projesindeki yerini alıyor. STADT:up projesi (Şehirde Otonom Sürüş için Çözümler ve Teknolojiler: Kentsel Ulaşım Projesi), 2025 yılı sonuna kadar kentsel alanlarda otonom sürüşü etkinleştirmek namına önemli tek kadem atmayı amaçlıyor. Rüsselsheim Mühendislik Merkezi’ndeki uzmanlar, yapay zekaya (AI) dayalı vasıta ortamını tanımlamayı henüz bile geliştirme ve otonom sürüş esnasında koşullara özel tepkiler verme noktasında önemli tek rol üstleniyorlar. 22 proje ve geliştirme ortaklı konsorsiyum projesi, Almanya’nın Renningen kentindeki Robert Bosch GmbH kampüsünde tanıtıldı. Bu doğrultuda Opel, 2025 yılı sonuna kadar kentsel alanlarda karmaşık muhit tanımlama özelliğine sahip yenilikçi tek prototip göstermeyi hedefliyor.
Test araçlarıyla otonom kentsel ulaşım

STADT:up, gelecekteki kentsel ulaşım için uçtan uca, ölçeklenebilir çözümler hedefliyor. Araçlar, karmaşık şehir içi trafik senaryolarını güvenli tek şekilde yönetebilmeli ve her türlü senaryoda milisaniyeler içinde uygun yanıtı verebilmeli. Otonom sürüşün görevleri, çevrenin kapsamlı algılanmasından, başka araçlarla tahmin, etkileşim ve işbirliğine kendi aracının tutum ve manevra planlamasına kadar uzanıyor. Yayalar, bisikletliler, farklı vesait ve yerel toplu taşımadan oluşan karma trafiğin nasıl gelişeceği sorusu bile merkezi tek öneme sahip. Buna tâbi olarak, geleceğe uygun konseptler ve kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt veren çözümler dahi proje kapsamında geliştiriliyor.

Kamera, LiDAR, radar gibi vasıta sistemlerinin olası tüm senaryolara göre hazırlanması, programlanması ve kompüter sisteminde tamamen entegrasyonu sayı yetişkin öneme sahip. Tam yerde noktada Rüsselsheim tesisindeki yapay zeka(AI) uzmanları devreye giriyor.
Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.