Liberec, Ještěd'e giden teleferiğin sahibi olacak, Çek Demiryolları'ndan 35 milyona satın alacak

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Teleferiği işletmeye devam etmek istemeyen České Dráhy, arazinin satın alınması ve geri kalan teleferiğin taşınmaz ve taşınır malları için ortaya çıkan fiyat incelemesi değerlendirmesinden geldi.

“Denetim görüşünde belirlenen fiyat ile belli bir aralıktaydı. Bu yüzden sözde orta fiyatla gideceğimiz konusunda anlaştık” dedi şehrin belediye başkanı Jaroslav Zámečník (Liberec Bölgesi Belediye Başkanları).

Çek Demiryolları Yönetim Kurulu üyesi Jiří Ješeta'ya göre inceleme raporuna göre fiyat 32 ila 38 milyon kron arasında değişiyordu. 34.976 milyon kronluk fiyatta hem belediye meclisi üyeleri hem de havayolunun yönetim kurulu tarafından anlaşmaya varıldı. Ješeta, “Artık sözleşme taslağının tamamlanması gerekiyor” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Petr Zidek'e (ODS) göre satış süreci konusunda fikir birliğine varılması gerekiyor. “Çabamız bir taksit planı üzerinde anlaşmaya varmak ve böylece şehir bütçesine tek seferlik bir ödemeyle yük getirmemek” diye ekledi.

Çilingir, Liberec konseyinin teleferiğin satın alınmasıyla Nisan ayı sonunda ilgileneceğini varsayıyor. Ješeta, Çek Demiryolları Yönetim Kurulunun satın alma anlaşmasını onay için 2 Nisan'da, Denetleme Kurulunun ise üç hafta sonra almasını bekliyor.

Teleferiğin yeni şekli seçiliyor

Nisan ayı sonuna kadar Liberec'in hangi yenileme seçeneğini seçeceği de netleşmeli. Şehir üç seçenek arasından seçim yapıyor. Bunlardan birinde, her biri 50 veya 70 kişiyi ağırlayabilen iki kabinin mekik operasyonunu sürdürmeyi bekliyor. İkinci seçenek ise her biri 10 kişi kapasiteli 12 veya 17 kabinli sirkülasyon sistemidir. Tramvay adı verilen üçüncüsünde ise 80 veya 100 kişilik iki halatla asılı bir kabin bulunacaktı.

Şehir, teleferiği mevcut rotasında mı tutacağına yoksa Horní Hanychov'daki son tramvaya kadar mı uzatacağına henüz karar vermedi. Mevcut güzergah için teleferiğin inşasının tahmini maliyeti, bireysel varyantlar için vergisiz 290 ila 420 milyon dolar arasında, genişletilmiş versiyon için ise 330 ila 500 milyon arasında değişiyor. Fizibilite çalışmasına göre en ucuzu sirkülasyon sistemi kurmak, en pahalısı ise Ještěd teleferiği için geleneksel olan shuttle sistemi olacak.