Liberec Üniversitesi'ne ilgi artıyor. Başvurular en çok İktisat Fakültesi'ne arttı

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
“Daha fazla neden olacak. Demografik artışın yanı sıra, birçok proje günü, yaz okulu ve eğitim programlarımızı tanıttığımız diğer etkinlikleri düzenlediğimiz ortaöğretim okullarından başvuran adaylara da aktif olarak ulaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl, okulun iyi ismine katkıda bulunan bu tür pek çok etkinlik gerçekleşti ve ayrıca daha uzak bölgelerden gelen başvuruları da hedefledik,” diye açıkladı Eğitim ve İç Mevzuattan Sorumlu Rektör Yardımcısı Miroslav Žižka.

Neredeyse tüm fakültelerde öğrenim başvurularının sayısı yıldan yıla arttı. Makine Fakültesi'nde ya da Sanat-Mimarlık Fakültesi'nde daha da arttılar. Fen, Beşeri Bilimler ve Pedagoji Fakültesi'ne ise 200'e yakın başvuru daha geldi. Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne dörtte bir oranında daha fazla eğitim başvurusu kaydedildi.

“Fakültemizi tanıtmak için mevcut tüm seçenekleri kullanıyoruz. Araştırmaya ilgi duyanlar, gelecekte yardım mesleklerine yönelik işgücü piyasasının da açık olacağını, bu mesleklere ihtiyaç duyulacağını ve faydalı olacağını algılıyor. TUL Sağlık Araştırmaları Fakültesi Dekanı Karel Cvachovec, “Sağlık meslekleri hâlâ yüksek prestije sahip ve ortalamanın üzerinde kazançlar için iyi fırsatlar sunuyor” dedi.

Rekorun sahibi İktisat Fakültesi

Bu yılki ilk kabul prosedürünün rekor sahibi İktisat Fakültesi'dir. Bu baharda tam 400 başvuru daha oldu. Geçen yıl 1124 iken bugün 1524.

“Liberec bölgesindeki ve aynı zamanda bölge dışındaki ortaöğretim okullarıyla uzun vadeli ilişkiler kuruyoruz. Fakültemizde öğrenim gören deneyim ve deneyimlerini lisans yıllarındaki öğrencilerle paylaşabilmeleri için öğrencilerimizi kendi liselerine gönderiyoruz. Ayrıca potansiyel başvuru sahiplerimize yönelik profesyonel bir sosyal medya iletişim kampanyamız da bulunmaktadır. İktisat Fakültesi Dekanı Aleš Kocourek, “Hazırlık sırasında mezunlarımızla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz” dedi.

Fakültemiz, diğer fakültelerde de gerçekleştirilecek ikinci tur kabul prosedürünü başlattı. Bu nedenle Liberec Teknik Üniversitesi'ne başvuranların toplam sayısı artmaya devam edecektir.

“Kabul sürecinin ikinci turunda, esas olarak, çeşitli nedenlerle yeterlilik sınavının tamamını başarıyla tamamlamayı başaramayan ortaöğretim kurumlarından başvuran adaylara odaklanıyoruz. Bu yıl onlara üniversitemizde eğitime başlama fırsatını vermek istiyoruz. Ancak, lisans eğitimini yalnızca yaz tatilinde tamamlayacak olan, daha sonraki yüksek lisans çalışmalarına başvuran adayları da hedefliyoruz. Kabul sürecinin ikinci turu aynı zamanda onlara eylül ayından itibaren eğitimlerine devam etme şansını da veriyor” diye ekledi Aleš Kocourek.