Liberec'teki baskının ardından mahkeme zanlının velayet durumunu değerlendirecek, vali polis tarafından sorguya çekildi

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Vali Martin Půta'nın aldığı bilgiler ve yanıtladığı sorulara göre, soruşturmanın Liberec Belediye Binası'ndaki kamu ihaleleriyle ilgili davayla ilgili olmadığı görüşünde. Půta gazetecilere, bunun şu anda kamuoyunda adı geçen şirket ve kişilerle bile bağlantılı olmadığını söyledi.

“Vali olarak doğru davrandığıma, Liberec bölgesine fayda sağlayacak adımlar attığıma inanıyorum ve herhangi bir suç işlediğimin farkında değilim. Bilgisayarımı ve telefonumu teslim etmem istendiğinde polisin ev aramasından vazgeçtiğini söylersem gizliliği ihlal etmeyeceğimi varsayıyorum” diye konuştu.

Kriminal soruşturmacılar şu ana kadar davanın iki şubesinde yedi kişiyi Salı günü Liberec'e yapılan müdahaleyle ilgili olarak suçladı ve bugün mahkeme iki sanığın olası tutuklanması hakkında karar verecek.

Liberec davasıyla ilgili spekülasyonlardan ve bağlantılardan kaçınmak istiyorum. İletişimde açıklığın apaçık ve adil olduğunu düşünüyorum. On iki yıldır vali olarak hep takip etmeye çalıştım, bu yüzden şimdi sizi bu hafta yaşanan olaylardan haberdar etmek istiyorum.

9 Nisan Salı günü Çek Cumhuriyeti Polisine bir açıklama yaptım ve daha fazla işbirliği sağladım. Diğer gerçeklerin içeriğini bilmiyorum, ancak onların sorularının ve bana iletilen bilgilerin mevcut durumla ilgili olmadığını kamuoyuna belirtmek istiyorum.… Liberec davaları şehirdeki kamu sözleşmeleriyle bağlantılı ve hatta bu bağlamda kamuoyunda adı geçen kişi ve şirketler bile yok.

11 Nisan 2024, 11:03. Gönderi Arşivlendi: 11 Nisan 2024, 11:44.

Bir dal, özellikle Liberec'te, yolların onarımı için kamu ihalelerinin verilmesiyle ilgilidir ve diğeri, mülkiyet operasyonlarıyla bağlantılı olarak diğer kuruluşlar için fayda veya bilgi avantajları elde etmek amacıyla kamu görevinin kötüye kullanılmasıyla ilgili yolsuzluk niteliğindeki suç faaliyetleriyle ilgilidir. Liberec belediye binası. Bölgesel sunucu Náš Liberec'e göre, Liberec'teki belediye binasıyla ilgili davanın üçüncü kısmı Liberec Bölgesiyle ilgili.

Eyalet savcılığı bu konuda henüz resmi bir açıklama yapmadı; sunucuya göre ceza müfettişleri Českolipsk'teki Ralsk'ta yapılması planlanan bölgesel güneş enerjisi santrali inşaatıyla ilgili yolsuzluk şüphelerini araştırıyor.

Bölge halen eski Ralsko askeri bölgesindeki Hradčany havaalanında bir güneş enerjisi santrali inşa etmeyi planlıyor. En büyük varyantta, yaklaşık 104 megavatlık kurulu kapasite hesaplanıyor ve tahminlere göre bu rakam üç milyar krona ulaşacak.

Gizliliğe atıfta bulunarak Půta, soruşturmanın elektrik santraliyle ilgili olduğunu doğrulamadı ancak sunucunun bilgileriyle çelişmedi. Půta'ya göre bölge şu anda proje için ön pazar istişarelerini değerlendiriyor. “Santralin rekabet edeceği bir ihale dokümanı bile yok, yerel yönetimde hangi olası yolları izleyeceğimiz konusunda da bir karar verilmiş değil, çünkü o belge üzerinde müzakerelerin konusu olacak.” bu, ön pazar istişarelerini sonuçlandıracak” diye ekledi vali.

Ústí bölge savcı yardımcısı Kateřina Doušová Çarşamba günü yaptığı açıklamada, davanın üçüncü kolu hakkında henüz hiçbir şey söylenemeyeceğini belirtti.

“Cezai işlemler devam ediyor, şu ana kadar hiç kimse suçlanmadı ve usuli durum göz önüne alındığında, son bahsedilen davayla ilgili daha ayrıntılı bilgi vermek mümkün değil” diye ekledi.

Liberec valisi, Vatandaşlar için Jeotermal Enerji (GEPO) şirketinin yaklaşık 100 milyon kron değerindeki iki projesiyle bağlantılı bir yolsuzluk davasında yer alıyor ve mahkemeler 2018'den beri bu konuyla ilgileniyor. Bölge mahkemesi, Půta da dahil olmak üzere 12 sanığın tamamını beraat ettirmiş olsa da Mayıs 2020'de dört şirketle birlikte, ancak yüksek mahkeme kararı bozdu. Liberec Bölge Mahkemesi geçen Haziran ayından beri davanın provasını yapıyor. Suçlanan şirketlerden biri olan Metrostav, Ocak ayında savcıyla bir savunma anlaşması imzalamış ve şirketin valiye rüşvet verdiğini itiraf etmişti. Ancak tahvil reddediyor.