Liberec'teki kale parkında yıldırımdan yaralanan çocuk ve yetişkinlerin bazıları hayata döndürüldü

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Eğlence, spor ve dansla dolu güzel bir Pazar öğleden sonra olması gerekiyordu. Ancak Vratislavice'de bir çocuk günü, testerenin güçlü bir patlama görmesi ve ağaçlardan birine düşen yıldırımın altında saklanan aralarında çocukların da bulunduğu on sekiz kişinin yaralanmasıyla kabusa dönüştü.

Aniden yüksek bir çığlık duyuldu. Öğrencilerimin orada olup olmadığına, ne yaptıklarına bakmak için hızlıca daha önce atölye yaptığım çadıra gittim. Ancak daha sonra panik yaşandı ve buradaki ağaca yıldırım düştüğünü öğrendim. İnsanların çocuklarını ve annelerinin çocuklarını aramaya başladığı Çocuk Bayramı üyelerinden Jitka Mrzkov durumu anlattı.

Tanığın ifadesine göre, alan aniden beyaz bir ışıkla aydınlandı ve ardından bir silah sesi duyuldu. Anna Vtkov, çocukların üzüm toplamaya başladığını ve herkesin dokumaya başladığını söyledi. Patates kızartması dükkanındaki meslektaşının ifadesine göre organizatörler durumu hemen sakinleştirmeye başladı. Bütün gün güzeldi. Daha sonra yağmur yağmaya başladı ve aniden şimşek çaktı, diye ekledi.

İtfaiye ekipleri, saat 16.00 sıralarında bir ağaca yıldırım düştüğü bilgisini aldı. Sağlık görevlilerine yaralıları tahliye etme, ilk yardım sağlama ve yaralıları ambulanslara taşıma konusunda yardımcı oluyoruz. Bölgesel itfaiyeci Jaroslava Beneov, hava kurtarma ekibinin olay yerine saat beş civarında geldiğini söyledi.

Prag'a hava taşımacılığı

Toplamda yıldırım on sekiz kişiyi yaraladı. Olay yerinde, bir kısmını hayata döndürmek zorunda kaldığımız yedi ağır yaralı, beşi orta yaralı ve biri çocuk olmak üzere altı hafif yaralı hasta vardı. Bunlardan 15'i Liberec'teki Krajsk hastanesine, ikisi Jablonec nad Nisou'daki hastaneye ve biri de Prag Motole'deki hastaneye nakledildi. Hastanın durumu kurtarıcı Michael Georgiev tarafından doğrulandı. iDNES.cz'den alınan bilgiye göre, hava taşımacılığı dt.

Liberec hastanesinin arifesinde iki çocuk daha aile uykusuna önlem olarak hastaneye kaldırıldı. Liberec hastanesi saat 19:30 civarında çocukların gözlem için hastanede kalacağını söyledi.

Aralarında havacıların da bulunduğu 11 birimimiz olay yerine müdahale etti, helikopteri Hradec'li arkadaşlar sağladı. Georgiev, olay yerinde aileleriyle birlikte vakit geçiren ancak bir anda yardıma başlamayan beş çalışanımıza çok teşekkür ettiğini ekledi.

Liberec Hastanesi editörü Tom Roubek'e göre durum daha da kötüleşebilirdi.

Orada bizim sözlerimize aşina olan, hastaları yerinde tedavi eden ve ardından hastaneye hareket eden bir ameliyathane hemşiresi vardı. Ona göre çok uzun bir yolculuk olduğu ortaya çıktı çünkü dakikalar önce aynı ağacın altında 80 dt vardı. Yıldırım düşmesinin ardından köprüde bulunanlar baygın kaldı. Çocuklar kendi başlarına ve çok çabuk uyandılar. Ancak bunlardan beşinin hayata döndürülmesi gerekiyordu.

Altında büyük bir insan kalabalığının toplandığı bir ağaca indi. Hemşire gazeteye, ilk birkaç dakika yaralıların olduğunu fark etmedim, ailemle birlikte eve gitmeye karar verdik, sonra insanlardan yaralılar olduğunu duydum ve oraya gittim, dedi.

İki kişi alt ekstremitelerinde hareketsizlik hissetti. Onları ağaçtan uzaklaştırmaya çalıştık, yeni uyanmışlardı, onları gördüm, dedi. Travma odasında hastaneye bir hemşire çağırıldı, kısa süre sonra yaralı hastayla ilgili olarak görevden alındı. Roubek'e göre, normal vaatlerin yanı sıra yüze yakın kadın hemşire de hastaneye geldi ve anestezi ekipleri oluşturuldu.

Hastaneye kaldırıldığında yaraların oldukça hafif olduğu ortaya çıktı. Editör, kimsenin ameliyat edilmesine gerek kalmadığını, kimsenin yaralanmadığını söyledi. Olayın haber verilmesi üzerine sağlık görevlileri, gerekli sayıda personel ve ilaçla ilgilenen travma ekibini harekete geçirdi. Yaklaşık bir saat sonra bu genel toplantıyı sonlandırdılar ve pl.