Olağanüstü kuraklık riski – YENİ ASYA

zitzit

New member
Olağanüstü kuraklık riski – YENİ ASYAÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yılın ilk kuraklık haritasını yayınladı.


Son yılların en kurak kışını yaşayan iller harita üzerinden paylaşıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) verilerine göre; Türkiye’dahi son 22 yılın en kurak Ocak ertesi yaşandı. Yağışlar normaline göre yüzde 52, geçen yıl ocak ertesi yağışlarına göre ise yüzde 62 eksilme gösterdi.TEHLİKE ALTINDA OLAN İLLER

Standart Yağış İndeksi (SPI) metoduna göre hazırlanan 3 aylık haritada sayı il olağanüstü kuraklık akıllandırma uyanıklık çekti. Yayınlanan haritaya göre; Erzincan, Yalova, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar, Konya, Ankara, Karaman, Mersin, Osmaniye, Mersin, Bayburt, Ağrı ve Muş olağanüstü kuraklık tehlikesi altında.ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YAĞIŞ VAR MI?

Öte yandan NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan, Türkiye’nin yerde yılı ötede kurak geçirdiğini söyledi. ‘’En son 9 yıl önce 2014 yılında böyle tek kuraklık yaşamıştık.’’ tekbencilik Çalışkan, şu anda İstanbul’daki mansap toldı oranının yüzde 35 civarında olduğunu belirtti. ‘’Ocak ayında bile iyi yağış alamadık’’ tekbencilik Dilek Çalışkan, Marmara ve Akdeniz’dahi yağışların ortalamanın yüzde 43 altında kaldığını söyledi.

(ntv.com.tr)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi’ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse da özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının tek bölümü, alıntılanan haber veya yazıya etkin link verilerek kullanılabilir.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.