Otomotiv ihracatı temmuzda 2 milyar dolar oldu

schomberger

Global Mod
Global Mod
Otomotiv ihracatı temmuzda 2 milyar dolar oldu07.08.2022 16:46 Son Güncelleme: 07.08.2022 16:47
Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı

Otomotiv endüstrisinin temmuz ertesi ihracatı tek önceki senenin tıpkısı dönemine göre yüzde 3,5 artım ile 2 milyar 51 milyon abd oldu. Türkiye ihracatında ikinci sırada yer saha endüstrinin payı ise yüzde 11,1 olarak gerçekleşti. Yılın ilk yedi ayında otomotiv endüstrisi ihracatı yüzde 5,8 artarak 17,3 milyar abd, ortalama aylık ihracat ise 2,5 milyar oldu.

Yükselen pazarlar

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik “Yüksek enflasyonun bile etkisiyle en yetişkin pazarımız Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pazarlarda yaşanan daralmalar, talep değişimleri ve uzun bayram tatiline rağmen geçen ayki performansımızda artım sürdü. Geçen ağrı en sayı ihracat gerçekleştirdiğimiz ürün grubu tedarik endüstrisinde çift haneli artım kaydettik. Birleşik Krallık yüzde 38’lik artışla Almanya’yı geçerek en sayı ihracat yapılan ülke oldu. İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve Romanya’ya çift haneli artım yaşadık” dedi.

Tedarik endüstrisinde yüzde 10 artım

Temmuzda en yetişkin ürün grubunu oluşturan Tedarik Endüstrisi ihracatı yüzde 10 artışla 910 milyon abd olurken, Binek Otomobil ihracatı yüzde 8 azalarak 534 milyon abd, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 1 artarak 395 milyon abd, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı yüzde 7 azalarak 102 milyon abd oldu.
Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracat yüzde 6 artarken, ABD’ye yüzde 20, Rusya’ya yüzde 3, Birleşik Krallık’a yüzde 12, Polonya’ya yüzde 21, İspanya’ya yüzde 50 artım, İtalya’ya yüzde 8 düşüş görüldü.

AB’ye ihracat 1,2 milyar abd

İhracattan aldığı yüzde 59 pay ile en yetişkin ülke grubu olan Avrupa Birliği ülkelerine temmuzda ihracat varyasyon göstermedi ve 1 milyar 208 milyon abd oldu. Geçen ağrı başka Avrupa Ülkelerine yüzde 34 ve Kuzey Amerika Serbest Ticaret Ülkelerine dahi yüzde 30 ihracat artışı görüldü.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.