Otomotiv üretim ve ihracat artışta

schomberger

Global Mod
Global Mod
Otomotiv üretim ve ihracat artışta

14.03.2023 12:42 Son Güncelleme: 14.03.2023 12:43
Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı

Yılın ilk iki aylık döneminde toplam otomotiv üretimi tek önceki yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 14 artarak 223 1000 796 adede ulaştı. Otomobil üretimi ise ise yüzde 23 artarak 134 1000 474 tane olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle beraberce toplam üretim ise 233 1000 731 adedi önemli. Yılın ilk iki aylık döneminde ticari vasıta üretimi ise tek önceki yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 3 oranında artım gösterdi. Bu dönemde, ağır ticari vasıta grubunda üretim yüzde 48 artarken, hafif ticari vasıta grubunda üretim yüzde 1 azaldı. Bu dönemde, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 68 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari vasıta) yüzde 68, kamyon grubunda yüzde 83, otobüs-midibüs grubunda yüzde 34 ve traktörde yüzde 78 seviyesinde gerçekleşti.

İhracat yüzde 13 artarak 5,5 milyar dolara ulaştı

Yılın ilk iki aylık döneminde otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın tıpkısı dönemine göre tane bazında yüzde 8 artarak 158 1000 145 tane olarak gerçekleşti. Bu dönemde otomobil ihracatı tek önceki yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 14 artarken, ticari vasıta ihracatı ise paralel seviyede gerçekleşti. Traktör ihracatı ise 2022 yılının tıpkısı dönemine göre yüzde 9 artarak 3 1000 416 tane olarak gerçekleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, toplam otomotiv sanayi ihracatı, 2023’ün ilk iki aylık döneminde yüzde 12,2 pay ile sektörel ihracat sıralamasında ilk sırada yer öncü. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, ilk iki aylık dönemde toplam otomotiv ihracatı, 2022 yılının tıpkısı dönemine göre yüzde 13 artarak 5,5 milyar abd oldu. Euro bazında ise yüzde 19 artarak 5,1 milyar euro olarak gerçekleşti. Bu dönemde, abd bazında ana sanayi ihracatı yüzde 15 oranında, tedarik sanayi ihracatı bile yüzde 10 oranında arttı.

138 1000 405 tane vasıta satıldı

2023’ün ilk iki ayında toplam pazar, tek önceki yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 51 artarak 138 1000 405 tane düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, otomobil pazarı bile yüzde 44 oranında artım sağladı ve 96 1000 195 tane oldu. Ticari vasıta pazarına bakıldığında ise yılın ilk iki ayında, tek önceki yılın tıpkısı dönemine kıyasla toplam ticari vasıta pazarında yüzde 68, ağır ticari vasıta pazarında yüzde 60, hafif ticari vasıta pazarında ise yüzde 70 nema sağlandı. 2023 yılı Ocak-Şubat döneminde, geçen yılın tıpkısı dönemine göre otomobil satışlarındaki yerli vasıta payı yüzde 36, hafif ticari vasıta pazarında yerli vasıta payı ise yüzde 51 olarak gerçekleşti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.