Park ve müze için korku. Liberec gelecekte sergi merkezi yerine apartman inşa etmek istiyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Aksine, Liberec sergi alanlarının kullanımına ilişkin bir mimari çalışma halk arasında öfke uyandırdı. Teklif Varşova sinemasında Praglı mimarlık firması Gogolák + Grasse tarafından sunuldu.

Bölgesel Planlamadan Sorumlu Belediye Başkanı Yardımcısı Adam Lenert, bunun daha sonra tartışılacak ilk teklif olduğuna dair güvence verdi ancak orada bulunanlara çok fazla güvence vermedi. Tarihi bölgede konut inşaatı yapılması bölge sakinlerini rahatsız ediyor. Jiří Němeček, yöneticisi olduğu Teknik Müze'nin geleceği konusunda bile endişeli.

“On beş yıldır, çocukların burayı sevmesi için alanı sessiz bir alan haline getirmeye çalışıyoruz. Bu on beş yılda yedi proje oluşturuldu, ulaştırma şirketi ve şehir, sonuçta uygulanmayan bir şeye milyonlar harcadı” dedi Němeček toplantıda. “Şehir adına çalışan Sayın Mimar beni çok şaşırttı ve neyin nerede olduğunu bilmiyordu.”

Yeşillik, apartmanlar ve yer altı garajları

Doğrudan toplantıda yaptığı teknik eleştiride yalnız değildi. “Bölgesel çalışma bizi aştı. Nakliye şirketinin teknik müdürü Ludvík Lavička, “Gördüğümüz kadarıyla teknik olarak mümkün değil” diye hatırladı.

Němeček, “Birisi beğense de beğenmese de neredeyse üç saat boyunca amatörlerin fikirlerini dinlemek zorunda kaldık” diye ekledi.

Belediye Başkanı Jaroslav Zámečník etkinliğin tamamını savundu ve bunun uzun vadeli bir vizyon olduğunu vurguladı. “Orada büyüdüm ve burası kalbime yakın bir yer. On ila on beş yıllık ufukta muhtemelen orada hiçbir şey olmayacak” diyen belediye başkanı, kampüsün şehir bütçesi üzerinde önemli bir mali yük oluşturduğunu belirtti.

Çalışma, Nové Pastýřské bölgesinde yeni yeşilliklerin restorasyonu ve bitkilendirilmesi, yer altı garajları ve trafik güvenliğinin artırılmasını öngörüyor. Konut inşaatı da planlanıyor. Bu da huzurlarını kaybedeceklerinden korkan yerel halkı rahatsız ediyor. Aynı zamanda Teknik Müze üyesi olan Jaroslav Buriánek, “Burası sessiz bir bölge ve çocukların güvenle oynayabileceği pek fazla yer bilmiyorum” dedi.

Şehir yönetimine göre daireler kentsel olacak

Şehir merkezindeki kazançlı arazi, burada lüks daireler inşa edecek bir geliştirici için potansiyel olarak çok çekici olabilir. Zámečník, korkuları körükleyerek “Şehirdeki apartmanlar olacak” dedi. Mimar Ivan Gogolák'a göre çalışma daha çok uzun vadeli bir bakış açısına sahip ve bazı parametrelerin değişeceği göz ardı edilemez. “Çok iyimser olursam, önünüzdeki çalışmada gördüğünüz şey en erken kırk yıl sonraki sonuçtur. Dolayısıyla şu anda maliyetleri ölçmek bile mümkün değil” dedi Gogolák.

“Benim fikrim bölgenin geçirgen olması gerektiği yönünde. Yirmi birinci yüzyıldayız ve etrafımızın teneke çitlerle çevrili olması hoş değil. Mimarlıktan sorumlu belediye başkan yardımcısı Jiří Janďourek, “Çalışma, iyi işlevlerin belli bir karışımından oluşuyor ve buna aynı zamanda kentsel olacak apartmanlar da dahil” dedi.

“Bir kama sürüyormuş gibi hissettiriyor. Hiçbir şey öğrenmedim ve öğrendiklerimin daha derin bir fikri ve konsepti yok.” Buriánek öfkeliydi.

Çalışma, örneğin bugün Liberec Teknik Müzesi'nin bulunduğu bölgeyle ilgilidir.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'e katkıda bulunanlar tarafından sağlanmıştır. SHOCart, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. Daha fazla
www.shocart.cz