Sanatçı Skála, Liberec'teki sergi hakkında korku illüstrasyonlarını prenseslere tercih ederim diyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
“Liberec'te çocuklar için bir festival düzenlendiğinde ve aynı zamanda František Skála'nın Vulpes heykeli belediye binasının önünde durduğunda, bunu bağlamanın iyi olacağını düşündüm. Sergi küratörü Jitka Mrázková şöyle açıklıyor: “František'e ulaştım ve o da hemen kullanılabilecek eserleri olduğunu düşündü.


Skála'nın illüstrasyonlarıyla süslediği İçeride Bir Şey Var! kitabı bu yıl ilk kategoride Magnesia Liter için yarıştı. Argo yayıncısının ek açıklamasında “Muhtemelen daha önce buna benzer çocuk şiirleri okumadınız ve kesinlikle uzun bir süre tekrar okumayacaksınız” diyor. Skála da yayıncının sözlerini doğruluyor. “Bunlar çocuklara yönelik şiirler ama korku tarzında. Ve örneklemekten en çok keyif aldığım şey bu. Prenses çizmekten daha iyidir. Bunun için burada, vitrinde ve duvarın arkasında iki nesnem var” diyor kolajın yazarı.


Kitap küratörün de dikkatini çekti. “Onu yaklaşık üç ay önce keşfettim. Bir ilkokulda ikinci sınıfa ders veriyorum ve çocuklara kitaba göre yaratıldım. Onlara bir illüstrasyon gösterdim ve bunun için bir şiir yazmaları gerekiyordu, aksine bir şiir okuttum ve ondan yola çıkarak bir illüstrasyon oluşturdular. Çocuklar bundan hoşlanır, gençler çok hastalıklıdır. Bazen şaşırtıcı bile oluyor” diye anlatıyor Liberec için bir yıldan fazla süredir belediye binasının önünde duran tel heykeli ayarlayan Mrázková. “Hem popüler hem de sevilmeyen biri. İnsanların onun hakkında söylediklerini duymayı seviyorum. Örneğin geçenlerde küçük bir çocuk şunu söyledi: O köpeğin fotoğrafını çekmek istiyorum! Ve anne bağırmaya başladı: Ugh, buna gitme, iğrenç!'


Skála'ya göre Vulpes ve tam karşısında yer alan Küçük Sergi Salonu'ndaki kolajlar birbirini mükemmel şekilde tamamlıyor. “Birlikte mükemmel çalışıyor. Galerinin içine oturduğumda onu görebiliyorum ve o da galeride her şeyin yolunda olup olmadığını görmek için başını çevirebiliyor. Aksi halde ikisi farklı sanat disiplinleridir. Üstelik sergi o kadar da tartışmalı değil. Birisinin prensesleri sevmesi ve korku filmleriyle ilgilenmemesi dışında. Çoğu zaman hastalıklıdır ama çocuklar buna bayılır.”


Vulpes geçen Mayıs ayından bu yana Beneš Meydanı'nı koruyor. Ve birkaç ay daha kalacak. “Burada ne kadar kalacağını bilmiyoruz. Aslında Eylül ayına kadar burada olması gerekiyordu ama bir yere taşınacağına dair bir sürpriz hazırlıyoruz. Ancak bunu henüz açıklamayacağım” diye ekliyor Mrázková.