“Şehir senin düşmanın.” Liberec'teki sıkı radarın önünde birileri tabelalarla uyarıyor.

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Lamine tabelalar Salı sabahı yolda göründü. Liberec yönüne giden sürücüler ilk önce birisinin Ještěd'e giden yolu işaret eden bir tabelaya yerleştirdiği Radara dikkat edin tabelasıyla uyarılır, ardından çitin üzerindeki aşağıdaki tabela Şehir sizin düşmanınızdır mesajını taşır.

İşaretler hemen sosyal ağlarda heyecan yarattı. Miroslav S. Liberečáci grubundaki bir gönderiye “Yazarın bunu kabul etmeyeceğini biliyorum ama yaşasın” diye yazdı Pavel H. gülerek “Orada uzun sürmeyecek” dedi.

Radar Mart ayının başından beri Dubice Caddesi'nde duruyor. Kısa bir süre sonra anlık ve bölüm hızını ölçmeye başladı. Toleransı saatte yalnızca üç kilometredir ve eleştirmenler bunun çok katı olduğunu düşünüyor. Hız sınırı 54 km/saat olan bir bölümden geçen sürücülere ceza kesiliyor.

Yalnızca operasyonun ilk ayında neredeyse 14.400 ihlal meydana geldi; bunların 12.227'si saatte on kilometreye kadar hızlanma nedeniyleydi ve bu durum birçok sürücüyü kızdırdı. Ölçünün herhangi bir marka ile işaretlenmemesinden de rahatsız oldular.

Belediye başkanı ortamı değiştirmeyi düşünüyor

Belediye başlangıçta yolda birkaç kavşak olduğunu ve radarın haklı olduğunu savundu. Ancak geçen hafta Belediye Başkanı Jaroslav Zámečník katı düzenlemenin değişebileceğini itiraf etti.

“Gelecek için, şehir polis müdürüne, duruma göre günün saatine ve duruma göre farklı algılama ayarları olanağıyla çalışma görevini verdim, böylece insanlar daha dost canlısı olacaktı.” Belediye başkanı geçen hafta ČTK'ya söyledi. Şu anki duruma ilişkin soruya ise henüz yanıt vermedi.

Belediye başkanının daha önceki açıklamasına göre suçların sayısı azalıyor. “Burada elbette bazı etkiler olsa da, ekonomik açıdan bizi ilgilendiren bir şehir meselesi değil. Cezalar şehrin geliridir, buna hiç şüphe yok. Zaten iki yıl önce eğer bir gelir olursa toplu taşımacılığın, özellikle de otobüslerin durumunun iyileştirilmesine harcanmasını istediğimi söylemiştim” diye ekledi.

Liberec'teki Dubice Caddesi'ndeki radar ölçümleri.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'e katkıda bulunanlar tarafından sağlanmıştır. SHOCart, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. Daha fazla
www.shocart.cz