Sosyal medyada seçimi manipüle atağı

zitzit

New member
Sosyal medyada seçimi manipüle atağı


14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde sosyal medya platformu Twitter’bile ağaç hesapların sayısında ciddi tek artım yaşanıyor.


Ücret karşılığında yönetilen profesyonel-kampanyacı (astroturfer) hesaplar ve botların beraberce hareket ederek kamuoyunu şekillendirmek için ağırlıklı olarak muhalifleri hedef aldığı ve seçmen bağımsız etkilemeye çalıştığına yönelik endişeler var.

DW Türkçe’nin haberine göre, NewsLabTurkey Direktörü Dr. Sarphan Uzunoğlu, siyasal iletişim için kullanılan astroturfer-profesyonel hesapların gerçek anlamıyla demokratik tek süreç olan siyasal iletişim süreçlerini manipüle etmek için güdümlenmiş hesaplar olduğuna dikkati çekti.

Haber MerkeziYASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi’ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse da özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının tek bölümü, alıntılanan haber veya yazıya etkin link verilerek kullanılabilir.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.