Tek atışta alnından vurdu. Komşusunu öldüren yarı kör adama 16 yıl hapis cezası verildi

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Václav Rác, Liberec’in Kateřinky bölgesindeki altmış iki yaşındaki bir komşunun öldürülmesinden sorumluydu. Karar nihai değildir. Rác 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı. Mahkemeye göre hayatta kalanlara toplam 2,6 milyon kron tazminat ödeyecek.

“Olgusal koşullar ve hukuki nitelikler açısından memnunum, verilen cezanın miktarından memnun değilim. Devlet temsilcisi Iva Plšková gazetecilere verdiği demeçte, “18 yıl talep ettim, bu yüzden itirazda bulundum” dedi.

Rác, komşusunu vurduğunu itiraf etti, ancak bunun kasıtlı olmadığını ve hayatından korktuğu için ateş ettiğini iddia etti. Nişan almadan ateş ederek kendini savundu. İddiaya göre, bundan sonra da komşusunu yardıma çağırmadı.

“Bir adamı vurdum, bunun farkındayım, tepki korkunçtu, kendini koruma içgüdüsü. Bir daha yapmazdım. Kendimi savunmam gerekiyordu, bana karşı geliyordu. Rác Cuma günü mahkemede “Bu şeyin olmaması gerekiyordu, olması da gerekmiyordu” dedi.

İddianameye göre Rác, komşunun mülkünün kenarında hareket ederken, komşuya ait yamaçtan gelen suyun garajların yanına akmaması için garajlarının yakınında drenaj oluşturmaya çalıştı. İlk kez bir komşu onu dışarı attı. Rác gitti ama sonra drenajı bitirmek için geri geldi.

Komşu ikinci kez geldiğinde Rác, kendi ifadesine göre bir köşedeydi, kaçacak yeri yoktu ve komşunun kendisine saldırmasından korkuyordu. Bu nedenle daha önce aldığı tabancayı çıkardı ve onu alnından bir kez vurdu. Dosyaya göre daha sonra cesedi yerin altına saklamaya çalıştı. Rác, dik yokuştan kendi başına kaydığını iddia etti.

Yaptığı eylem ancak birkaç saat sonra fark edildi. Eşi ve oğlu, vurulan kişiyi hiçbir yerde bulamayınca 158’i aradılar ve polisle birlikte onu garajın arkasında ölü buldu.

Anlaşmazlık 10 yıl önce başladı

İki adam arasındaki anlaşmazlık on yıldan fazla bir süre önce, Rác’ın sahibi olduğu garajların altındaki araziyi şehirden satın almasıyla başladı. Komşusu o zamanlar bu topraklar için başarısız bir başvuru sahibiydi. Mahkemede Rác, komşusunun onu oradan “koparmak” istediğini iddia etti. Kurbanın oğluna göre ise tam tersine sorunlara neden olan Rác’tı.

Savcı kapanış konuşmasında sanığın iki suç işlediğini, ayrıca sanığın alaycı sözlerini, öz değerlendirme eksikliğini veya mağdurun ailesinden henüz özür dilemediğini hatırlattı. Rác aynı zamanda yasadışı silahlanmadan da sorumludur. İddianameye göre şahısta tabancanın yanı sıra başka ateşli silahlar ve bir miktar mühimmat da bulunuyordu.

Uzman daha önce Rác’ın neredeyse hiçbir şey göremediğini doğrulamıştı. İddianameye göre Rác cinayeti kasten veya önceden tasarlayarak işledi. Cumhuriyet Savcısı kapanış konuşmasında sanığın göz kusuru olmasına rağmen sağlıklı görüşe sahip bir kişi olarak faaliyet gösterebildiğini de belirtti. Ona göre göz kusurunu abartıyor. Örneğin dosyayı gözlük veya büyüteç kullanmadan kendi başına incelediğini belirtti.