Yapay zeka editörlük yaptı – YENİ ASYA

zitzit

New member
Yapay zeka editörlük yaptı – YENİ ASYA


Dünyadaki ünlü medya şirketleri yapay zeka programını haber üretiminde kullanmaya başladı. Bild, Politico ve Die Welt’i bünyesinde bulunduran Axel Springer, gelişen teknoloji ile bazen alanlarda insan çalışana ihtiyacı kalmadığını ve işten çıkarmalar yapacağını açıkladı.


Karmaşık ve tutarlı metinler üreten ChatGPT’nin popülerliği hızla yükselirken, dünyadaki ünlü medya şirketleri yapay zeka programını haber üretiminde kullanmaya başladı. Bild, Politico ve Die Welt’i bünyesinde bulunduran Axel Springer, gelişen teknoloji ile bazen alanlarda insan çalışana ihtiyacı kalmadığını ve işten çıkarmalar yapacağını açıkladı. Şirket, sadece özgün içerik üretebilen yayıncıların hayatta kalabileceğini belirtti.

Alman medya grubu Axel Springer’in CEO’su Mathias Doepfner, medya şirketinde ChatGPT gibi yapay zeka sistemleri nedeniyle işten çıkarılmaların yapılacağını söyledi. Doepfner’in açıklamaları, yayıncının Alman gazeteleri Bild ve Die Welt’in gelirlerini artırmaya ve “tamamen sayısal tek medya şirketi” olmaya geçiş yapmaya çalıştığı sırada yapıldı. Doepfner, otomasyon ve yapay zekanın gazetecilik için içerik üretimini gelenekçilik sayı işi giderek henüz fazla gereksiz hale getirmesi nedeniyle işten çıkarmaların kapıda olduğunu duyurdu.

“EN İYİ ORİJİNAL İÇERİĞİ ÜRETENLER”

Doepfner çalışanlara gönderdiği açınık-postada, “Yapay zeka özgür gazeteciliği her zamankinden henüz iyi hale getirme ya bile basitçe onun yerini alıntı potansiyeline sahip” ifadelerini kullanarak, popüler ChatGPT gibi yapay zeka araçlarının malûmat konusunda tek “çevrilme” vaat ettiğini ve yakında “malûmat toplama” konusunda insan gazetecilerden henüz iyi olacağını aktardı.YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi’ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse da özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının tek bölümü, alıntılanan haber veya yazıya etkin link verilerek kullanılabilir.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.