Yetkililer gereği fotoğrafçı sadece dört yılda bir ve 10 dakika süreyle açık oluyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Koubk'un stüdyosu yedi yıldır ilginç açılış saatleriyle dekore edildi. “O sırada ticaret ofisinden gelen denetimlerin Jablonec çevresinde dolaşıp işaretleri kontrol ettiğine dair bir yankı aldım. Onun hakkında ne yazacağımı bilmiyordum. Üç ofisi aradım ve orada çalışma saatlerimin olması gerektiğini öğrendim. Ama kimse bana bunun neye benzemesi gerektiğini söylemedi” diye anımsıyor, müşterilerle telefonda veya internet üzerinden anlaşma yaptıktan sonra stüdyoda veya sahada çalışan fotoğrafçı.

“Kimse beni belli bir süre aynı yerde oturmaya zorlamasın diye işe girdim. Bu yüzden 29 Şubat tarihini seçtim” diye devam ediyor Koubek. “Şekerleme gibi bazı operasyonlar için öyle olması gerektiğini anlıyorum. Ama kimse sırf açık olduğumu gördüğü için yanıma gelmiyor. Bu iş bu şekilde yürümüyor.”

Koubek'e göre “randevuyla açılır” şeklindeki basit bir yazı yeterli değil. “Ofislerden birinde bana belirli bir zamanın olması gerektiğini söylediler.”

Yasa çalışma saatlerini belirliyor

Sözleri Jablonec nad Nisou'daki Ticaret Ofisi başkanı Jitka Prchalová tarafından kısmen doğrulandı. Prchalová, Ticaret Kanunu'nun yedinci ve sekizinci paragraflarına atıfta bulunarak, “Müşteriler kendisine gelirse mutlaka çalışma saatleri yazılmalıdır” diyor.

Aslında diğer şeylerin yanı sıra şunu da söylüyorlar: Tüketicilere mal satışı veya hizmet sunumu amaçlı bir kuruluş, mobil bir kuruluş veya bir satış makinesi olmadığı sürece, tüketicilerle temasa yönelik satış veya çalışma saatleri ile birlikte dışarıdan kalıcı ve görünür bir şekilde işaretlenmelidir.

“Yasanın gereklerini yerine getiriyor ancak bu muhtemelen pek doğru değil. Eğer işler zorlaşırsa, bunu hallederiz,” diye açıklıyor Prchalová ve Koubek için hafifletici bir nedenin, örneğin müşterilerin kendisini belirtilen çalışma saatleri dışında arayabilmesi veya yazabilmesi olduğunu ekliyor.

Ticaret otoritelerinin bağlı olduğu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı (MPO) da aynı görüşte.

“Verilen durumda bu bir ticaretse ve MPO'nun görüşüne göre girişimcinin mobil değil sabit, yani sabit bir işletmesi varsa, bu işletmenin Ticaret Kanunu uyarınca tüm verilerle işaretlenmiş olduğunu söylemesi gerekirdi. . Belirleyici olan, faaliyetin bir ticari kuruluş olarak yürütülmesidir, dolayısıyla yasaya göre tüm yükümlülükler, yani belirtilen çalışma saatlerine sahip olma yükümlülüğü de dahil olmak üzere, kendisine aittir. Ve bu, talebe göre stüdyonun – yani kuruluşun – yalnızca bir gün, yani bugün, 29 Şubat 2024 için açık olması gerektiği gerçeğine bakılmaksızın,” diyor bakanlığın basın departmanından Miluše Trefancová, iDNES tarafından sorulduğunda .cz.

Saçma, müşteriler de aynı fikirde

Koubek alışılmadık açılış saatlerini müşterilerin fotoğraflarını ücretsiz çekmek için kullandı. Facebook'ta herkesin onu 17:30'dan 17:40'a kadar görebileceğini paylaştı. “Aslında ailenin sağlık durumu nedeniyle 'Hastalık Nedeniyle Kapalı' tabelası asmayı düşünüyordum ama hayır. Dürüstçe orada olacağım,” dedi fotoğrafçı gönderide. Ve insanlar geldi.

“Martin'in böyle bir etkinlik düzenlemesini komik buluyorum. Birkaç kez çalışma saatlerine uğradım. Çok saçma bir düzenleme. Bence bunu hoş bir etkinlik için güzelce kullandı” diyor ailesiyle birlikte fotoğraf çekimine gelen Klára Hembalová.

Ücretsiz fotoğrafçılığı tesadüfen öğrenen David Němec de Koubko'nun stüdyosuna geldi. “İşten bir meslektaşım, şehir dışına çıkıp fotoğraf çekmek ve Bay Koubek'e destek olmak isteyip istemediğimi bana yazdı. Bu çok saçma çünkü sabit çalışma saatleri gerektirmeyen bir meslek yapıyor” diye ekliyor.