Yıldırımdan yaralananların çoğu hastaneden taburcu edilirken, bir çocuk da hastanede tedavi görmeye devam ediyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Yaralı iki yetişkin Jablonec hastanesinde, bir çocuk ise Motole bölgesinde bulunuyor. TK hastane sözcülerinden durumlarının stabil olduğunu öğrendi.


Vratislavice'deki Alman parkında Çocuk Bayramı etkinliği sırasında bir ağacın altında saklanan insanlar, Pazar günü saat 15.30 sıralarında yıldırım çarpması sonucu yaralandı.


Yıldırım düşmesinin ardından 22 kişinin hastaneye kaldırılması gerekti ve Liberec hastanesi temsilcileri bunu benzersiz bir olay olarak değerlendirdi. Yıldırım çarpmasına gelince, bu kişiye bağlıdır. Yani eğer bir grup insan olsaydı, bu son derece nadir bir durumdu. Liberec'teki travmatoloji-ortopedi merkezi başkanı ve travmatoloji başkanı Martin Kivohlvek bugün, Ürit hastanesinde hiçbir zaman bu kadar çok sayıda insan olmadığını ve Çek Cumhuriyeti'nde bile bunu hatırlamadığımı söyledi.


Yaklaşık 30-40 dakika içerisinde ilk yaralılar gelmeye başladı. Ancak bu hastaların yarısında sorun yalnızca hafif bir bilinç bozukluğu ya da uzuvların hareketinde küçük bir bozukluktu. Liberec'teki travmatoloji-ortopedi merkezi başkanı ve travmatoloji başkanı Martin Kivohlvek bugün, o gün herhangi bir ritim bozukluğu yaşanmadığını söyledi.


Kurtarma ekipleri Pazar günü 18 kişinin yaralandığını, bazılarının olay yerinde hayata döndürülmesi gerektiğini söyledi. Onlara göre yaralılardan yedisi ağır, beşi orta, altısı hafifti. Liberec hastanesinin dost canlısı editörü Tom Roubek'e göre ayrıca bir ambulans yaralı bir kişiyi travma merkezinin dışına getirdi.


Ve hemşirenin tavsiyesi üzerine hastaneye gelen kişilere bu ilacı verdiğini söyledi.


On yetişkin ve dokuz çocuk Liberec'te hastaneye kaldırıldı, iki yaralı Jablonec'teki bir hastaneye nakledildi ve bir çocuk da Prag'daki Motola'ya uçtu. Hepsi tehlikeden kurtuldu.


Liberec'teki travmatolojik-ortopedi merkezinin başkanı, kısa bir gözlem periyodundan sonra beşinci hastanın muhtemelen gün içinde ayakta tedavi kliniğine nakledileceğini söyledi.


Liberec'te yetişkin hastalar kardiyoloji, travmatoloji ve cerrahiye yatırıldı. Yoğun bakımda sağ kolunda ve bacağında kalıcı hareket bozukluğu olan bir kadın var. Ancak Kak, devletin dışarıda olarak işaretlenmemesi gerektiğini çünkü işaretlerin yankılandığını söyledi. Ona göre çocuk hastalardan ikisinde hafif kol anlamında nörolojik problem vardı. Yıldırım çarpması durumunda kalıcı yaralanma göz ardı edilemez, özellikle bu durumda. Kak, “Hastamızın başına bunun gelmeyeceğini düşünelim” diye ekledi.


On bir yaşındaki kızım için Motola'daki hastane. Hastane sözcüsü Jana Krej Merxbauerov, durumunun şu anda stabil olduğunu ve pediatri kliniğinin kanadında gözlem altında olduğunu söyledi.


Jablonec'teki hastaneye göre Jana Lukov, iki yetişkinin hastanede kalmayı sürdürdüğünü söyledi. Durumlarının stabil olduğunu söyledi. Herhangi bir komplikasyon olmazsa her iki hasta da özellikle Salı günü evlerine taburcu edilecek.


Bölge sözcüsü Klra Jenkov'a göre polis, Pazar günkü yıldırım düşmesini doğal bir olay olarak nitelendirdi. Şimdilik ilk günün karşısındaki günü değerlendirmeyeceğiz” diye konuştu.